Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

Misja Muzeum Zbiory i działalno?ć
Ekspozycja stała Wystawy czasowe
Z kart historii pałacu Kontakt

Zbiory i działalność

Pierwsze inicjatywy powstania w Winiarach muzeum i nazwania go imieniem Kazimierza Pułaskiego sięgają jeszcze czasów przedwojennych. Pomysły rodziły się w gronie przyjaciół Wacława hr. Dąmbskiego. Władysław Szafer, botanik, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i historyk dr Juliusz Stanisław Harbut – czynili pierwsze starania o uczynienie z Winiar miejsca – symbolu więzi polsko-amerykańskich.

Dużą rolę w tworzeniu podwalin Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego odegrali nauczyciele działający w PTTK. Zorganizowane przez nich muzeum regionalne odwiedzało coraz więcej turystów, także gości z USA. W marcu 1947 r., w związku z obchodami 200-lecia urodzin Kazimierza Pułaskiego, zorganizowano w pałacu uroczystą akademię z udziałem zastępcy ambasadora USA w Polsce, Geralda Keitha oraz przedstawicieli Polonii amerykańskiej. Był to kolejny i ważny impuls do utworzenia placówki specjalizującej się w eksponowaniu tematyki emigracyjnej.

18 stycznia 1961 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę o powołaniu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. W latach 1962–66 przeprowadzono generalny remont budynku. Pałac w Winiarach przeznaczono w całości na muzeum. W styczniu 1967 r. oficjalnie zaczęło funkcjonować historyczno-biograficzne Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, poświęcone polsko-amerykańskiemu Bohaterowi, a także emigracji do Stanów Zjednoczonych AP.

Zgromadzone eksponaty to kolekcja własna muzeum, dary miejscowej ludności, zbiory przekazane po Muzeum Regionalnym PTTK oraz dary organizacji polonijnych i Polaków mieszkających w USA. Ekspozycje są dopełnione przez depozyty zaprzyjaźnionych muzeów, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Ekspozycja stała pałacu pokazuje działalność Kazimierza Pułaskiego w Polsce i na ziemi amerykańskiej oraz zasłużonych Polaków w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym Stanów Zjednoczonych AP. Przez lata muzeum zgromadziło eksponaty związane z takimi postaciami jak: Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Helena Modrzejewska czy Ignacy Jan Paderewski.

Stylowe wnętrza sprawiają wrażenie, jakbyśmy poruszali się po domu zamożnego szlachcica. Zgromadzono tu zestawy mebli, malarstwo, tkaniny, zegary, broń, srebro, porcelanę, a także dokumenty, stare mapy i starodruki. W malarstwie dominują portrety i sceny batalistyczne.
W ekspozycjach czasowych muzeum konsekwentnie realizuje swoje zadania statutowe, organizuje wystawy o tematyce historycznej i emigracyjnej,ze szczególnym uwzględnieniem Polaków działających w USA. Od początku swojego istnienia instytucja dokumentuje historię miasta Warki i regionu, organizuje działalność naukową, wydawniczą i edukacyjną, upowszechnia muzykę i poezję. Często w pałacu organizowane są koncerty muzyki klasycznej, ale również jazzowej i poezji śpiewanej.

 

nm_palacarch

Pałac w Winiarach,
 lata 50. XX w.

nm_Sinfonia Viva

Koncert orkiestry
Sinfonia Viva 2009 r.

nm_olbinski

Wystawa prac
Rafała Olbińskiego, 1998 r.
 

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce