Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

senatrplog

Wystawa o Kazimierzu Pułaskim w Senacie RP

Kazimierz  PułasklW dniu 7 października o godz. 10.00 w holu Senatu RP zostanie otwarta wystawa pt. Kazimierz Pułaski – Bohater Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wystawa towarzyszy podjęciu Uchwały przez Senat RP w sprawie uczczenia pamięci generała Kazimierza Pułaskiego (1745-1779), bohatera Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki, w 230. rocznicę śmierci.

Ekspozycję o Kazimierzu Pułaskim przygotowało Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Na dwudziestu trzech planszach zostanie zaprezentowana biografia historycznego bohatera Polski i USA. Będzie można zobaczyć portrety Kazimierza Pułaskiego, sceny batalistyczne z epoki, materiały ikonograficzne z konfederacji barskiej oraz walk Pułaskiego w Ameryce. Cytaty z listów Pułaskiego i dokumentów historycznych uzupełniają przekaz. Ciekawostką będą wystawione w gablotach: dwa oryginalne listy Kazimierza, pisane pod Częstochową, szabla K. Pułaskiego i miniatury portretowe ze zbiorów Muzeum w Warce.

Kazimierz Pułaski – konfederat barski, obrońca Berdyczowa, Okopów Św. Trójcy, obrońca Jasnej Góry; bohater spod Brandywine i Charleston; poległ w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych pod Savannah w październiku 1779 r. Dziś nazywany jest „Ojcem kawalerii amerykańskiej”. Doczekał się w Stanach Zjednoczonych wielu pomników. Jerzy Waszyngton otrzymał szablę Kazimierza Pułaskiego, a w rozkazie z 17 listopada 1779 r. napisał: „Na hasło: Pułaski, ma być odzew Polska.”

W pamięci pokoleń utkwiły słowa Franklina, Waszyngtona, Lincolna na temat dzielności Pułaskiego. Czczono w nim szermierza idei republikańskiej, wypisanej na sztandarze jego legionu: Non alius regit – Unita virtus fortior – Nikt inny nie panuje (prócz Boga), cnota tem silniejsza gdy zjednoczona. Ceniono w nim zalety duszy. „Był stały, trzeźwy, pilny, nieustraszony”. „Był szlachetny w obejściu, ujmującego serca”.

Jego nazwiskiem nazwano miasteczka, ulice, hrabstwa, szkoły, stowarzyszenia i organizacje w USA. Pomniki Pułaskiego wzniesiono w Utica, Nilwantee, w Stevens Point, Baltimore, Bufallo i wielu innych miejscach. 11 października – dzień śmierci Kazimierza Pułaskiego corocznie obchodzony jest w USA jako Pulaski Day.
W 2009 roku na I Sesji 110 Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki Izba Reprezentantów i Senat nadały Kazimierzowi Pułaskiemu pośmiertnie tytuł honorowego obywatela USA.

Pomnikiem Kazimierza Pułaskiego w Polsce jest muzeum Jego imienia, otwarte 1 stycznia 1967 r. w Warce, w pałacu na Winiarach, gdzie w XVIII w. mieszkała rodzina Józefa Pułaskiego - starosty wareckiego. Muzeum powołano na podstawie Uchwały Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1961 roku, kiedy to na najwyższym szczeblu państwowym postanowiono „odbudować dwór w Winiarach oraz przystosować najbliższe otoczenie do celów turystyczno-wypoczynkowych”.
Historyczne muzeum poświecono Kazimierzowi Pułaskiemu, a także polskiej emigracji, ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W białym pałacyku zgromadzono eksponaty prezentujące polski i amerykański okres działalności bohatera. W 200. rocznicę śmierci Pułaskiego, w 1979 r. na wareckich Winiarach stanął pomnik Kazimierza Pułaskiego.
Muzeum konsekwentnie realizuje swój program. W salach wystaw czasowych prezentowane są ekspozycje poświęcone polskiej emigracji, szczególnie Polakom zasłużonym dla kultury polskiej i amerykańskiej, a także wystawy historyczne oraz sztuki współczesnej. Muzeum dokumentuje pamiątki związane z Pułaskim, światem Polonii, ale także historią regionu. Organizuje działalność wystawienniczą, naukową i wydawniczą. Upowszechnia muzykę i poezję poprzez organizację koncertów, wieczorów poezji i spotkań autorskich. Rokrocznie, w październiku przed pomnikiem Kazimierza Pułaskiego obchodzony jest polski Dzień Kazimierza Pułaskiego. Od 2005 roku, zawsze w pierwszą niedzielę lipca, Muzeum organizuje Piknik historyczno-kulturalny VIVAT PUŁASKI z okazji Dnia Niepodległości USA. Ulicami Warki przechodzi Parada Pułaskiego, a publiczność ma okazję poznać losy polsko-amerykańskiego bohatera.

    „Scharakteryzować Pułaskiego –wodza dość łatwo, ocenić będzie trudniej.
    Nie za sukcesy, do których wszystkiego brakowało, umieściła go Polska w rzędzie swych najzasłużeńszych, obok Żółkiewskiego i Czarnieckiego. (...) Walką było całe jego życie, walką o ideały, nie o interesy. Od Rolanda do Zawiszy i od Bayarda do księcia Józefa trudno o postać bardziej rycerską, niż ten smagły, niewysoki a świetny i fascynujący kawaler Krzyża Świętego. Sławę umiłował gorąco, ale innej sławy nie pragnął krom tej, że do ostatka bronił wolności swej ojczyzny.(...)
    Był Pułaski pierwszym przedstawicielem bojującej młodzieży (...) Był pierwszym, na chrześcijańskim podłożu romantykiem czynu (...) Był pierwszym legjonistą (...) Był pierwszym szermierzem wolności ludów, wyrazicielem tego polskiego entuzjazmu, który sprawił, żeśmy narodom wałczącym o wolność posłali zastęp Bemów, Wysockich, Chrzanowskich, Dembińskich, Mierosławskich.”- pisał Władysław Konopczyński.

Wystawa w Senacie RP będzie czynna do końca października. W parku na Winiarach przed Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego będzie można oglądać taką samą ekspozycję od 15 do 30 X 2009 r.

Info. Muzeum
 

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce