Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

Książę Trojden nasz!

Książę czerski Trojden I władał nad znaczną częścią Mazowsza. Utrzymywał kontakty z królami polskimi: Władysławem Łokietkiem i Kazimierzem Wielkim. Tak opisuje księcia kronikarz: Pan łagodnego charakteru, lubiący pokój i miłujący swych poddanych, podnosił miasta w swem księstwie, umocnił je, zabudowywał i zabezpieczał od napadu warownemi murami. Wiele mu winne Czersk, pierwotna jego stolica i Warka…

To właśnie dokument sygnowany przez księcia Trojdena w 1321 r. jest najstarszym zachowanym źródłem historycznym, potwierdzającym prawa miejskie Warki. I to w Warce, w nieistniejącym już dziś klasztorze oo. Dominikanów, został pochowany zmarły w 1343 r. pan łagodnego charakteru. W 1859 r., z inicjatywy Piotra Wysockiego, szczątki księcia Trojdena wraz z prochami innych przedstawicieli dynastii Piastów mazowieckich przeniesiono ze zrujnowanego klasztoru dominikańskiego do krypty pod kościołem MB. Szkaplerznej w Warce, gdzie spoczywają do dzisiaj.

Pozyskany drzeworyt z wizerunkiem księcia Trojdena z pewnością znajdzie swoje stałe miejsce na wystawie o historii Warki, którą planuje się otworzyć w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.

trojden2013a
herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce