|
23 kwietnia (w imieniny Wojciecha) z koncertem zatytułowanym Piosenki Wojciecha Młynarskiego wystąpili: Janusz Szrom – śpiew i Włodzimierz Nahorny – fortepian. Publiczność, która wypełniła po brzegi największą salę muzeum, miała okazję wysłuchać utworów z najnowszej płyty obu artystów pt. Pogadaj ze mną. Interesująca jest geneza piosenek, które na niej się znalazły. Włodzimierz Nahorny skomponował muzykę, Janusz Szrom nagrał melodię i do takiego materiału Wojciech Młynarski napisał teksty: (nigdzie dotąd niepublikowane), opowiadające o miłości, radości, czułości i nieustannej potrzebie nadziei. Napisane w charakterystyczny dla Młynarskiego sposób – lekko, celnie, z humorem, ale i głęboka zadumą.. Tak jak w życiu każdego człowieka przeplata się radość, zamyślenie, refleksja nad sobą, życiem... W programie koncertu znalazły się tez inne utwory, m.in. do tekstu znakomitego, nieżyjącego poety Jonasza Kofty. Koncert nie byłby pełen, gdyby nie został wykonany najbardziej znany utwór Nahornego „Jej portret”- w niezwykłej interpretacji Janusza Szroma. Całość koncertu prowadził Janusz Szrom, opowiadając o współpracy z Nahornym, o wspólnych pomysłach, koncertach, planach, nagrywanych wspólnie płytach i o tym jak powstawały utwory prezentowane na koncercie w Warce. Warecka publiczność długo jeszcze, po wybrzmieniu ostatnich dźwięków fortepianu, rozmawiała z artystami, którzy chętnie dzielili się refleksjami o swych muzycznych pasjach. Na koniec dla wszystkich chętnych były autografy – także na najnowszej płycie Piosenki Wojciecha Młynarskiego.Był to już XVI koncert z cyklu Muzzeum Jazz. Zapraszamy na kolejne wydarzenia muzycznego w Muzeum im. K. Pułaskiego.
* * *
Włodzimierz Nahorny – muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer. 15 lat pojawiał się na Jazz Jambore (pierwszy raz w 1962 roku). Nahorny uprawia różne gatunki muzyczne: wystepował w jazzowych zespołach A. Kurylewicza, K. Sadowskiego, A. Trzaskowskiego, Ptaszyna – Wróblewskiego; był też w rockowej grupie Breakout, towarzyszył wielu wokalistom: Mariannie Wróblewskiej, Łucji Prus, grupie Novi Singers. Łączył jazz z muzyką klasyczną, np. jazzowe interpretacje cyklu „Mity” Karola Szymanowskiego. Komponował muzykę do spektakli teatralnych i do filmów. Nagrał wiele płyt m.in. z jazzową interpretacją twórczości K. Szymanowskiego, F. Chopina, M. Karłowicza. Laureat wielu nagród, m.in. I nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64, I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967, Fryderyk 2000 w kategorii Jazzowy Muzyk Roku.
Janusz Szrom – wokalista jazzowy, kompozytor, aranżer i pedagog. Jest muzykiem wszechstronnym, uczył się gry na trąbce, organach, fortepianie i saksofonie. Jest również absolwentem Akademii Muzycznej Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w katowicach w klasie śpiewu. Przez wiele lat nagrywał piosenki z aktorami kabaretu Olgi Lipińskiej. Laureat wielu nagród, m.in. drugiego miejsca na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu w roku 1994.
|