Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

Czas trwania wystawy: 2 - 24 czerwca 2006


„Ks. Stanisław Drąg - kapłan i artysta”
wystawa retrospektywna w 40-lecie kapłaństwa i pracy twórczej
- rysunki, akwarele, oleje, ikony


Ksiądz Stanisław Drąg – kapłan i artysta

40 - lecie kapłaństwa księdza Stanisława Drąga jest okazją do zaprezentowania retrospektywnej wystawy Jego dorobku artystycznego w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Na twórczość tę składa się ogromna ilość rysunków, akwarel, obrazów olejnych i ikon. Przygotowana wystawa prezentuje wybrane przykłady różnorodnych prac, z różnych okresów życia i twórczości. Ukazuje szerokie spektrum zainteresowań artystycznych Stanisława Drąga.

Ksiądz Stanisław Drąg urodził się w 1941 roku w Kałkowie k/Ciepielowa. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (1960) odbył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu (1960 – 1966). Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1966 roku w Radomiu, w kościele p.w. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus z rąk ks. Biskupa Piotra Gołębiowskiego, obecnie Sługi Bożego. Po roku pracy duszpasterskiej w parafii Skrzynno, podjął studia specjalistyczne z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1968- 1970). Równocześnie uczęszczał na wykłady z historii sztuki, a także zajęcia z rysunku i kompozycji u prof. Antoniego Michalaka z Kazimierza Dolnego. Wiedzę z dziedziny konserwacji zabytków zdobywał u prof. Rudolfa Kozłowskiego z Krakowa – kustosza Wawelu. Od 1972 do 2004 roku miejscem zamieszkania i pracy duszpasterskiej ks. Stanisława Drąga była parafia p.w. Świętej Jadwigi Królowej w Osiedlu Akademickim w Radomiu. Był tam proboszczem i budowniczym kościoła. Od września 2004 roku ks. Drąg jest proboszczem parafii p.w. Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilicą.

Stanisław Drąg to kapłan i artysta. Od najmłodszych lat Jego ulubionym zajęciem jest rysowanie i malowanie. Wśród ogromnej ilości prac, jakie stworzył są rysunki, akwarele, obrazy olejne i ikony. Poza najważniejszym „pisaniem” ikon – akwarela wydaje się być Jego ulubioną techniką. W niej pokazuje otaczającą go rzeczywistość. Akwarelkami maluje pejzaże z podróży do Kazimierza Dolnego i w góry, przedstawia widoki wsi, rozległe łąki i drzewa. Czuje się w tej technice swobodnie. Jest dobrym obserwatorem. Widać, że obcowanie z naturą jest motorem Jego życia i daje natchnienie do pracy twórczej. Znaczną grupę prac stanowią rysunki, wśród których jest wiele szkiców do obrazów, widoków kościółków i otaczającej przyrody.

Księdza Stanisława Drąga nade wszystko fascynują ikony i kultura prawosławia. Tak jak inni twórcy tego rodzaju sztuki, zawsze mówi o „pisaniu” obrazów, a nie malowaniu. Ikona jest bowiem teologią wyrażaną obrazem i kolorem. To przedstawienie, które umożliwia kontemplację istoty Boga, nie tylko pokazuje dany temat, ale go uobecnia. Ikony Księdza Dragą to Jego modlitwa. Surowe, wstrzemięźliwe i statyczne postaci nie pokazują uczuć. Każda poza, każda kreska i kolor podporządkowane są tajemnicy, o której opowiadają. Artysta pisze kształtami i kolorami, aby pobudzić dusze wiernych. Ikony nie służą dla ozdoby, maluje się je z myślą o tym, że ktoś się będzie przed nimi modlił. Nie można w zasadzie ikon porównać z dziełami malarstwa w zwykłym tego słowa znaczeniu. Ikonom przypadła misja pokazania innego świata, wprowadzenia widza w inne wartości. To złote tło symbolizuje przestrzeń „nie z tego świata”, a złote linie nieziemskie światło. Aby zrozumieć ikony, z pewnością trzeba wierzyć. Ważny jest także ich twórca, który potrafi nadać obrazom treść modlitwy. Z pewnością do takich należy Ksiądz Stanisław Drąg.

Iwona Stefaniak

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce