|
28 sierpnia 2005 r. w Warce odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę 25-lecia NSZZ „Solidarność”. W kościele M.B. Szkaplerznej odbyła się Msza św. pod przewodnictwem ks. Dziekana Zenona Tomczaka i ks. Czesława Banaszkiewicza z parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Następnie złożono kwiaty i modlono się pod Epitafium Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.
O godz. 13.30 w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego odbył się wernisaż wystawy „25 lat NSZZ Solidarność –Pamiętaj”. Wystawę otworzył Starosta Powiatu Grójeckiego - Mirosław Maliszewski. Obecni byli także: Wicestarosta Grójecki Jacek Adamski, Przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego Tadeusz Majewski, Burmistrz Miasta i Gminy Warka Zygmunt Pałczyński, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce Teresa Knyzio, Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska Zdzisław Maszkiewicz, a także Wiceprzewodniczący Krzysztof Kośla, Członek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Kazimierz Staszewski, Przewodniczący Terenowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Warce Jan Skowroński, a także wielu członków Solidarności, organizacji społecznych regionu grójeckiego.
Po otwarciu wystawy zaproszeni goście wysłuchali koncertu w wykonaniu zespołu ANIMA z Warki pod przewodnictwem Andrzeja Guta. Koncert dostarczył wielu wzruszeń. Wiele utworów publiczność śpiewała razem, m.in. „Mury” Marka Kaczmarskiego. Szczególnie podniosłym momentem było wykonanie utworu „Żeby Polska była Polską”, który zjednoczył wszystkich w poczuciu, że ideały Solidarności są wieczne i stanowią zobowiązanie dla przyszłych pokoleń.
Wystawę przygotowali Maria i Andrzej Gut. Zgromadzone eksponaty w większości pochodzą z ich prywatnych zbiorów. Reprodukcje fotografii wykonał Waldemar Tereszkiewicz. W sali pierwszej zaprezentowana została historia „Solidarności”, od wydarzeń w sierpniu 1980 r. na Pomorzu, przez Stan Wojenny do III Rzeczypospolitej. Oprócz historycznych fotografii na ekspozycji znalazły się najstarsze plakaty Solidarności, plakaty wyborcze i rocznicowe. W drugiej sali prezentowane są fotografie pokazujące historię „Solidarności” w Warce i na Mazowszu, a także prasa, ulotki podziemne, znaczki, proporczyki, plakaty. Wystawę można zwiedzać do 10 września.
|