Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

Czas trwania wystawy: 20.12.2007-17.02.2008


Przegląd twórczości artystycznej
Ziemi Grójeckiej 2007

PRACE NA WYSTAWIE ZAPREZENTOWALI:

Barbara Biedrzycka, Małgorzata Chojnacka, CzesławCholewa, Mariusz Czarnecki,
Bolesław Denis, Natasza Dobrosz, Damian Dudek, Jarosław Filipowicz,
Janina Górska, Anna Gryczko, Anna Gwardys, Barbara Ignacak,
Adrian Iwanowski, Jerzy Kabat, Barbara Kaźmierczak, Anna Krajewska,
Jakub Krajewski, Andrzej Kujawa, Ewa Lipińska, Alina Miechowska,
Danuta Mietelska, Romualda Napieraj, Waldemar Ozon, Władysław Pączek,
Daria Pelchen, Sławomir Ragan, Hanna Sarniak, Bogdan Sarwiński,
Magdalena Shummer, Dariusz Sieczka, Aneta Solecka,
Jolanta Szczepaniak- Kołakowska, Grażyna Szymańska, Waldemar Tereszkiewicz
 

Szanowni Państwo!

Na zakończenie obchodów roku 40-lecia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, prezentujemy wystawę pt. Przegląd twórczości artystycznej Ziemi Grójeckiej. Wszak od początku swojej działalności muzeum promowało miejscowych twórców poprzez wystawy zbiorowe i indywidualne. Aby ocalić od zapomnienia dawne zajęcia rękodzielnicze, zachowane jeszcze na tych terenach, rozpoczęto w latach 80-tych cykl wystaw rzemiosła artystycznego i ludowego regionu.
Tegoroczny pokaz twórczości potraktowaliśmy jak rzeczywisty przegląd prac artystów mieszkających i pracujących w Grójeckiem. Prezentujemy 34 twórców ze wszystkich gmin. Są wśród nich profesjonaliści, wykształceni pod okiem znanych i cenionych artystów, ale również amatorzy, tworzący z potrzeby serca, ludzie z wielką pasją, zamiłowani rękodzielnicy. Przygotowana ekspozycja pokazuje: malarstwo w różnych technikach, rzeźbę, rysunek, fotografię, dekoracje kwiatowe, ale także wyroby rękodzielnicze takie jak: haft, szydełko-wanie, wyszywanie.
Po dokonaniu przeglądu niniejszej twórczości rodzą się pewne wnioski. W Grójeckiem tworzy wielu artystów profesjonalnych, absolwentów wyższych uczelni i szkół artystycznych. Tu mają swoje korzenie rodzinne (m.in. Anna Gryczko, Jarosław Filipowicz), albo też przybyli do „krainy kwitnących sadów”, znaleźli spokój i warunki do pracy. Tworzą tu artyści tej miary co Magdalena Shummer, Wojciech Fangor czy fotografik Bogdan Sarwiński. Wielu nauczycieli plastyki, historii, a nawet matematyki, uprawia własną twórczość w chwilach wolnych, m.in.: Barbara Ignacak, Małgorzata Chojnacka, Czesław Cholewa, Janina Górska, Barbara Kaźmierczak. Kilkunastu artystów skupia Stowarzyszenie Plastyków Ziemi Grójeckiej. Wystawy zbiorowe i indywidualne organizowane w ramach działalności stowarzyszenia, mobilizują do pracy, doskonalenia się, a także częstych spotkań artystycznych.
Znaczna grupa prezentowanych artystów to ludzie tworzący z potrzeby serca, traktujący sztukę jako hobby i odskocznię od codziennych spraw. Z pewnością wkażdym człowieku tkwią nieujawnione talenty. Nie każdy chce i ma odwagę odnaleźć w sobie to „coś”. Kiedy już odkryje radość tworzenia, staje się ono spełnianiem siebie, pogłębieniem życia duchowego, a nawet lekarstwem na ból i cierpienie. Wiele osób w regionie grójeckim zajmuje się hafciarstwem, szydełkowaniem, wyszywaniem. Cieszy fakt, że zachowały się te zanikające zajęcia rękodzielnicze. I chociaż wystawa ta nie jest kolejną prezentacją rękodzieła artystycznego i ludowego, z wielką przyjemnością prezentujemy te prace.
W dobie kiedy zostały szeroko otwarte granice krajów Unii Europejskiej i każdy może przemieszczać się dokąd chce, dbałość o rodzimą tradycję, tożsamość narodową, lokalny patriotyzm i „Małą Ojczyznę”, stają się ogromnie ważne. Nie kto inny jak artyści pozostawiają trwały ślad, świadectwo epoki i miejsca, w którym przyszło im żyć. To regionalne muzea, samorządowe instytucje kultury powinny poświęcić im czas, udostępniać sale wystawowe, wydawać katalogi. O ile artyści profesjonalni mają tu większe pole do popisu, a także więcej możliwości, o tyle amatorzy i młodzi twórcy rzadko mogą z tego przywileju korzystać. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego raz na dwa, trzy lata daje szansę wszystkim tworzącym.
Serdeczne podziękowania składam wszystkim Artystom, którzy zechcieli zaprezentować swoje prace. Dziękuję tym osobom, które pomogły dotrzeć do twórców, m.in. Darii Pelchen - Prezes Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Grójeckiej. Specjalne podziękowania kieruję do Wójta Gminy Błędów - Pana Marka Mikołajewskiego oraz jego współpracowników, którzy zebrali prace artystów swojego terenu i dostarczyli do muzeum. Gmina Błędów staje się coraz bardziej atrakcyjna, sprzyja artystom i chce być dla nich wsparciem. Godne pochwały i naśladowania!

Iwona Stefaniak

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce