Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

KAROL RADZIWONOWICZ z koncertem w Warce

W dniu 14 listopada odbył się koncert fortepianowy pt. „Wielki Patriota – Wielki Muzyk IGNACY JAN PADEREWSKI” w wykonaniu Karola Radziwonowicza. Koncert był trzecią częścią cyklu nazwanego Tryptyk Polski i zorganizowanego z okazji roku 40-lecia muzeum wspólnie z Towarzystwem Śpiewaczym Harfa w Warszawie. Tryptyk prezentował muzykę baroku Adama Jarzębskiego, następnie utwory od Moniuszki do Maksymiuka, a ostatni koncert poświęcono Paderewskiemu.

Mistrzowski recital w wykonaniu Karola Radziwonowicza zgromadził w muzeum dużą publiczność. Zbigniew Pawlicki – muzykolog prowadzący koncert przedstawił postać Paderewskiego jako skromnego człowieka, wielkiego patriotę, polityka, męża stanu i nieśmiertelnego kompozytora. Publiczność na początku usłyszała dwa tańce z op. 14: Menuet antyczny nr 1 oraz Krakowiaka fantastycznego nr 6 – jedne z najbardziej popularnych utworów Paderewskiego. Następnie: fragment Sonaty es-moll op. 21, które stanowi I część sonaty trwającej niespełna 40 minut. Na zakończenie koncertu Karol Radziwonowicz wykonał Mazurek a-moll nr 2 oraz Polonez H-dur nr 6.

Karol Radziwonowicz - urodził się w 1958 w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął i przez wiele lat pogłębiał pod kierunkiem swojego ojca – pianisty i pedagoga – Henryka Radziwonowicza. W 1982 ukończył studia pianistyczne w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie Barbary Muszyńskiej. W latach 1987-88 doskonalił swoje umiejętności w Indiana University School of Music w Bloomington w USA pod kierunkiem Georgy Seboka.
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą. Wielokrotnie brał udział w znaczących międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. „Wratislavia Cantans”, „Warszawska Jesień”, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Festiwal Lisztowski w Utrechcie, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Muzyczny „Musicora” w Paryżu, „Festival d’ete de Quebec” w Kanadzie, Paderewski Festival w Passo Robles w Kalifornii, Tokio International Music Festival, „Europalia” w Hadze w Holandii, Festiwal „Musical Kremlin” w Moskwie.
Koncertował jako solista z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce i za granicą, w centrach muzycznych Europy, obu Ameryk oraz Australii, pod batutą m.in. Jerzego Maksymiuka, Witolda Krzemieńskiego, Kazimierza Korda, Krzysztofa Missony, Jana Krenza, Wojciecha Rajskiego, Antoniego Wita, Pedro Ignacio Calderona. W 1992, podczas wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Georga Busha w Polsce, wykonał na Zamku Królewskim w Warszawie specjalny recital dla Barbary Bush. Jednym z największych osiągnięć artystycznych pianisty było zaproszenie go do wykonania Fantazji Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego w Carnegie Hall w Nowym Jorku 4 listopada 2001. Był to specjalny, galowy koncert poświęcony pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, zorganizowany pod protektoratem obu prezydentów – Georga Busha i Aleksandra Kwaśniewskiego, a powtórzony dnia następnego w Lisner Audytorium w Waszyngtonie.
Jako jedyny pianista na świecie nagrał dla wytwórni Selene Records i Le Chant du Monde wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego. Z okazji XIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego utrwalił na płytach kompaktowych wszystkie utwory na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej Fryderyka Chopina, wspólnie z kwintetem smyczkowym I Solisti di Varsavia. W Polsce nagranie to otrzymało nominację do nagrody Fryderyk 1998. Karol Radziwonowicz jest prezesem Towarzystwa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie.

inf. muzeum

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce