Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

Kazimierz Pułaski
HONOROWYM OBYWATELEM USA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama podpisał rezolucję obydwu izb amerykańskiego Kongresu, która przyznaje honorowe obywatelstwo amerykańskie generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu.
Kazimierz Pułaski jest jedn± z siedmiu osób, które otrzymały takie wyróżnienie. Honorowe obywatelstwo wcze¶niej przyznano między innymi: Matce Teresie i Winstonowi Churchillowi.

Rezolucję w tej sprawie, wniesion± z inicjatywy demokratycznego kongresmana Dennisa Kucinicha przy silnym poparciu Polonii amerykańskiej, Kongres uchwalił jednomy¶lnie w ¶rodę. Wspierało j± 23 kongresmanów i senatorów z obu partii. Prezydent podpisał decyzję wczoraj w nocy.

Kazimierz Pułaski przybył to Stanów Zjednoczonych w 1777 roku, aby walczyć w amerykańskiej wojnie o niepodległo¶ć. W bitwie pod Brandywine uratował życie Jerzemu Waszyngtonowi. Otrzymał stopień generała brygady i utworzył pierwszy w wojsku amerykańskim legion kawalerii. Został ¶miertelnie ranny 9 paĽdziernika 1779 podczas oblężenia miasta Savannah. Na zawsze spocz±ł na amerykańskiej ziemi.

„Miałem wielk± nadzieję, że generał Kazimierz Pułaski nie będzie musiał dłużej czekać na uczczenie go przez przyznanie honorowego obywatelstwa, na które przecież tak bardzo zasłużył - dzięki po¶więceniu i oddaniu walce o wolno¶ć mieszkańców Stanów Zjednoczonych" - powiedział Dennis Kucinich, demokratyczny kongresman, autor rezolucji przyznaj±cej Pułaskiemu honorowe obywatelstwo.
 

pulaski-hon-obyw-a
herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorz±dow±
instytucj± kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce