Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

Jan „Dawid II” Kuraciński

20 stycznia br. odwiedził nasze Muzeum polsko-amerykański rzeźbiarz Jan Kuraciński z małżonką Barbarą Łoykówną. ?ciana płaczu, fragment 5, drewno, 1982 r.

Jan Kuraciński urodził się w Mierzanowicach na Kielecczyźnie, nieopodal Gór Świętokrzyskich. Już jako mały chłopiec wykazywał zdolności plastyczne, zbierał piaskowce i próbował w nich rzeźbić. Potem trafił do Liceum Plastycznego w Kielcach, a następnie do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował u prof. Mariana Wnuka. Marian Wnuk – wspaniały nauczyciel wykształcił wielu znakomitych artystów, a młodemu Kuracińskiemu pozwolił uwierzyć w siebie. Jan Kuraciński ukończył studia w 1968 roku. Jak wspomina: „należało wówczas rozejrzeć się za pracą. Łatwo można mówić o tym teraz, ale na co mógł liczyć młody rzeźbiarz wtedy? Nie mając pieniędzy, ani szans na ich zarabianie, nie może przecież wrócić na maleńką wioskę w Górach Świętokrzyskich!”.

Dawanie z siebie, drewno 1985 r.Postanowił wyjechać. Wyjechał najpierw do Wiednia. Kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych, a zarazem pracował. W 1972 roku dołączyła do niego żona Barbara. W 1973 roku wyjechali do Nowego Jorku. Zanim stać ich było na zakup własnego studia i galerii, zanim Kuraciński mógł poświecić się rzeźbieniu – ciężko pracował jako intendent, mył szyby, czyścił kominy. Barbara znała dobrze angielski, umiała pisać na maszynie. Szybko została sekretarką, a następnie awansowała na wicedyrektora jednej z firm. Dla każdego emigranta, pierwsze lata na obczyźnie są ciężką próbą przetrwania. Kuracińscy znieśli ten okres dobrze, ponieważ narzucili sobie mnisią dyscyplinę. Jak wspominają „wszystko co mają, zawdzięczają optymistycznej naturze Barbary i chłopskiemu uporowi Jana”. „Amerykańskim rynkiem sztuki rządziły inne prawa – mówi Barbara. Najważniejszy był pieniądz. Rzeźbiarzowi nie było łatwo przebić się, a zwłaszcza, jeśli pochodził z Polski (…) W Ameryce sztuka i biznes idą razem. Kuraciński starał się robić jedno i drugie”.

Bag Lady II, bršz, 1980 r.W 1976 roku otworzyli swoje studio „David II Sculpture Studio” na Manhattanie. Kuraciński rozpoczął tym samym nowy kierunek w sztuce nazywając go ERA ART – sztuka nowych czasów. Ze względów reklamowych i komercyjnych przybrał pseudonim David II – od posągu Dawida, dłuta Michała Anioła. Reklamówki z jego zdjęciem trafiły do wszystkich czasopism artystycznych i nie tylko. Zaczął sprzedawać rzeźby, te mniej ważne, bardziej wartościowe pozostawiał w swojej galerii. Mając odpowiednie warunki Jan Kuraciński poświęcił się pracy artystycznej. Rzeźbił w drewnie, metalu, a także plastiku. W 1982 roku pokazał swoje prace w Kean Bag Lady I, bršz, 1980 r.Mason Gallery w Nowym Jorku. Było to przełomowe wydarzenie. CNN zrobiło z artystą wywiad, wzbudził zainteresowanie prasy. Wystawa eksponowała duże formy, m.in. „Kryzys energii”, „Holokaust”, „United” , „Ameryka żywiąca świat”. W latach 1979 – 81 powstały serie rzeźb nazwane: Broklińczycy, potem Manhatańczycy. Są to niewielkich rozmiarów brązy przedstawiające sylwetki ludzi z ulicy, często postaci symboliczne. W latach 1977-81 powstał cykl głów nazwanych „Ściana płaczu”. Artysta podjął temat martyrologii Żydów, a także odwieczne pytanie o pamięć i przemijanie. Rzeźby te były wystawione w czerwcu 1993 roku w konsulacie RP w Nowym Jorku, a następnie w Guggenheim Museum, Museum of the City of New York.Prace Jana Kuracińskiego zakupili do swoich kolekcji m.in. Robert de Niro, Bob Guccione, Muhammed Ali.

Fragment galerii Kuracińskich na Manhatanie.W 1995 roku rzeźby Kuracińskiego zostały zaprezentowane w Centrum Amerykańskim w Warszawie.

W 1998 roku Jan Kuraciński i Barbara Łoykówna wrócili do Polski. W Muzeum Okręgowym w Radomiu zdeponowali swoje prace. Zamieszkali ponownie u podnóża Gór Świętokrzyskich, gdzie zorganizowali pracownię. W ostatnich latach twórczość Jana Kuracińskiego była prezentowana w Radomiu, Krakowie, Lwowie i Warszawie. W październiku 2005 roku pokażemy rzeźby Jana Kuracińskiego w naszym Muzeum.

Iwona Stefaniak


Jan Kuraciński z małżonką
Barbarą Łoykówną
i pracownikami Muzeum.

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce