Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

220. rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego

Dziś, 24 marca, obchodzimy 220. rocznicę wybuchu powstania kościuszkowskiego. Ponad dwa wieki temu Najwyższy Naczelnik – jak nazwano Tadeusza Kościuszkę – złożył ślubowanie na rynku w Krakowie dając tym samym społeczeństwu sygnał do walki o podźwignięcie z kolan upadającej Rzeczpospolitej.

Pamięć o tamtych wydarzeniach, kiedy przedstawiciele wszystkich stanów stanęli „ramię w ramię” do boju o suwerenność, przechowały kolejne pokolenia Polaków. Niezwykła postać Naczelnika, którego życiorys to jedno wielkie niekończące się pasmo przygód, umocniła legendę powstania. Tadeusz Kościuszko w 1794 r. bił się nie tylko o niezawisłość ojczyzny, ale i o szczytne ideały wolności i równości społecznej. Swoimi poglądami wyprzedzał epokę w której żył. Nie dziwi zatem fakt, że jego osoba to patron setek instytucji, organizacji i szkół w Polsce.

Kościuszko miał również swoje związki z Warką... W jej okolicach obozował z wojskiem podczas insurekcji. Stąd wysyłał gońców z rozkazami. Tu – jak głosi miejscowa legenda - miał wypoczywać pod jedną z lip w winiarskim parku...

Dziś o Kościuszce w muzeum przypomina jeden z pałacowych salonów, w którym można obejrzeć m.in. kolekcję jego portretów czy jeden z oryginalnych rozkazów z 1794 r. Te i inne eksponaty związane z Naczelnikiem będzie można już wkrótce zobaczyć w naszym Muzeum.

Portret Tadeusza Kościuszki, T. Balukiewicz, olej na płótnie,
wł. Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce