Jak z Kościuszką powędrowaliśmy za Pilicę…
12 czerwca delegacja naszego Muzeum na czele z dyrektor Iwoną Stefaniak pomknęła swoim służbowym autem za Pilicę drogami wśród lasów Puszczy Stromieckiej. Cel podróży – miejscowość Podlesie Duże. Dla tamtejszej społeczności lokalnej był to wyjątkowy dzień – szkoła podstawowa otrzymała imię Tadeusza Kościuszki oraz sztandar. Wybór patrona jest związany z miejscową tradycją historyczną, która mówi, że w 1794 roku Tadeusz Kościuszko nieopodal miejscowości Podlesie przechodził ze swoimi wojskami. Niedaleko stamtąd odpoczywał pod wielkim dębem, który dziś jest pomnikiem przyrody noszącym jego imię. A wszystko to działo się w drodze do Warki, gdzie Naczelnik stanął obozem. Tu też w winiarskim parku miał odpoczywać pod jedną ze starych lip…
Na uroczystość do Podlesia przybyli m. in. przedstawiciele władz, samorządowcy, duchowieństwo, reprezentanci instytucji i stowarzyszeń o charakterze historycznym oraz delegacje szkół imienia Kościuszki. Po oficjalnych obchodach uczniowie zaprezentowali program artystyczny. Na scenie pojawili się mali kosynierzy i krakusi, a i sam Naczelnik przykuwał uwagę publiki. Były pieśni i tańce, fetowano racławickie zwycięstwo. To m. in. dla tych małych uczniów, którzy świetnie wywiązali się ze swoich obowiązków aktorskich Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego przygotowało specjalną niespodziankę. Z okazji uroczystego nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki przygotowaliśmy ekspozycję pt.: „Tadeusz Kościuszko. Najświetniejszy i najdostojniejszy z charakterów”. Wystawa została zaprezentowana w budynku szkoły.
Gdy uroczystości dobiegały już końca dyrektor Iwona Stefaniak gratulowała szkole w Podlesiu trafności wyboru patrona. Mamy nadzieję, że z jej uczniami spotkamy się jeszcze nie raz, choćby podczas lekcji muzealnych w naszym muzeum, gdzie jedna z sal poświęcona jest Tadeuszowi Kościuszce.
|