Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

Jak z Kościuszką powędrowaliśmy za Pilicę…

12 czerwca delegacja naszego Muzeum na czele z dyrektor Iwoną Stefaniak pomknęła swoim służbowym autem za Pilicę drogami wśród lasów Puszczy Stromieckiej. Cel podróży – miejscowość Podlesie Duże. Dla tamtejszej społeczności lokalnej był to wyjątkowy dzień – szkoła podstawowa otrzymała imię Tadeusza Kościuszki oraz sztandar. Wybór patrona jest związany z miejscową tradycją historyczną, która mówi, że w 1794 roku Tadeusz Kościuszko nieopodal miejscowości Podlesie przechodził ze swoimi wojskami. Niedaleko stamtąd odpoczywał pod wielkim dębem, który dziś jest pomnikiem przyrody noszącym jego imię. A wszystko to działo się w drodze do Warki, gdzie Naczelnik stanął obozem. Tu też w winiarskim parku miał odpoczywać pod jedną ze starych lip…

Na uroczystość do Podlesia przybyli m. in. przedstawiciele władz, samorządowcy, duchowieństwo, reprezentanci instytucji i stowarzyszeń o charakterze historycznym oraz delegacje szkół imienia Kościuszki. Po oficjalnych obchodach uczniowie zaprezentowali program artystyczny. Na scenie pojawili się mali kosynierzy i krakusi, a i sam Naczelnik przykuwał uwagę publiki. Były pieśni i tańce, fetowano racławickie zwycięstwo. To m. in. dla tych małych uczniów, którzy świetnie wywiązali się ze swoich obowiązków aktorskich Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego przygotowało specjalną niespodziankę. Z okazji uroczystego nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki przygotowaliśmy ekspozycję pt.: „Tadeusz Kościuszko. Najświetniejszy i najdostojniejszy z charakterów”. Wystawa została zaprezentowana w budynku szkoły.

Gdy uroczystości dobiegały już końca dyrektor Iwona Stefaniak gratulowała szkole w Podlesiu trafności wyboru patrona. Mamy nadzieję, że z jej uczniami spotkamy się jeszcze nie raz, choćby podczas lekcji muzealnych w naszym muzeum, gdzie jedna z sal poświęcona jest Tadeuszowi Kościuszce.

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce