Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

rewit_zesp2

Dobiega końca konserwacja naszych zbiorów

konserwacja2012cOd lata 2011 roku trwa konserwacja ponad 150 muzealiów z naszych zbiorów. Wiele z nich nigdy nie było poddawanych żadnym zabiegom zabezpieczającym czy czyszczącym. Zawsze brakowało funduszy, nawet na niezbędną, bieżącą konserwację. W wyniku realizacji projektu „Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Warce” współfinansowanego ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego i środków powiatu grójeckiego - udało się oddać do konserwacji znaczną część zabytków ruchomych z ekspozycji stałej muzeum. Do pracowni konserwatorskich, w wyniku przeprowadzonych postępowań przetargowych pojechało: 66 sztuk mebli, 30 tkanin, 13 obrazów, 11 złoconych ram, 37 grafik, map i dokumentów. Muzealia te odzyskają świetność, a także zostaną zabezpieczone na wiele kolejnych lat.

konserwacja2012bMeble dla wareckiego muzeum konserwuje firma Projekt Management Intertecno z Warszawy. Pracują przy naszych meblach m.in. tacy znani konserwatorzy jak: Marian Mieleszkiewicz, Dorota Ignatowicz-Woźniakowska czy Maria Łada. Prowadzona jest nade wszystko konserwacja zachowawcza, aby obiekty zabytkowe nie zatraciły elementów historycznych i dawnego uroku. Pewne nowe zabiegi są konieczne, np. w wielu kompletach mebli zostanie wymieniona tapicerka na wzorowaną na tkaninach historycznych z XVIII i XIX w. Nie tylko ze względu na zniszczenia, ale również ze względów technologicznych i historycznych. Obecnie na rynku europejskim funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w wykonywaniu tkanin wg dawnych technologii i wzorów. Zatem wymiana sztucznych tapicerek z lat PRL-u jest jak najbardziej stosowna, w kilku przypadkach konieczna. W fotelach, kanapach i krzesłach zostaną wzmocnione konstrukcje. Meble otrzymają nowe złocenia.

Spektakularnym efektem będzie obejrzenie tkanin muzealnych po konserwacji takich jak: makaty, kilimy, pasy kontuszowe czy dywany. Wszystkie tkaniny były bardzo brudne, nie czyszczone przez wiele lat. Teraz odzyskały swoją właściwą kolorystykę. Kolekcja tkanin z naszego muzeum jest szczególnie cenna i zasługuje na odpowiednią dbałość. Wśród ponad trzydziestu tkanin na szczególną uwagę zasługują oryginalne dywany z Bliskiego Wschodu, z XVIII i XIX w., tkaniny buczackie czy kolekcja pasów kontuszowych. Konserwację tkanin wykonuje Pracownia Konserwacji Tkanin Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków w Warszawie pod kierunkiem Pani Marioli Ratajczyk.

Wielka praca wykonywana jest także nad grafikami, mapami, rękopisami i dokumentami. Przetarg na te prace wygrała firma Gorek Restauro z Warszawy. Zespół konserwatorów: Pani Monika Gorek, Pani Weronika Liszewska i Pan Jacek Tomaszewski ma szczególne zadanie oczyszczenia i zabezpieczenia zabytków papierowych i pergaminowych. Dzięki konserwacji, niektóre z pergaminów i dokumentów dopiero teraz będą mogły zostać w pełni odczytane.

Obrazy i złocone ramy wróciły już do muzeum pod koniec roku 2011. Odzyskały blask i już niebawem będą częścią ekspozycji stałej pałacu Pułaskich. Konserwacji poddano m.in. portrety Kazimierza Pułaskiego, Tadeusza Kościuszki, Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz kilka portretów sarmackich. Wiele pracy kosztowała konserwacja zachowawcza dawnych złoconych i srebrzonych ram. Obrazy i ramy konserwowała pracownia ZKR Sp. z o.o. z Ożarowa Mazowieckiego pod kierunkiem Pana Pawła Jędrzejczyka. Nad ramami pracował Pan Piotr Grochowski.

Wszystkie obiekty po konserwacji wrócą do muzeum do 30 kwietnia, poza meblami, których powrót planuje się do 30 maja 2012 roku. Przez całe lato będzie trwało urządzanie wnętrz i nowej ekspozycji stałej muzeum, a otwarcie planuje się 11 października. Już cieszymy się na ten dzień i mamy nadzieję, że oddane po konserwacji zabytki ruchome będą cieszyły oko każdego zwiedzającego.

Iwona Stefaniak

konserwacja2012a
konserwacja2012-1
konserwacja2012-2
konserwacja2012-3
konserwacja2012-5
konserwacja2012-4
konserwacja2012-7
konserwacja2012-6
konserwacja2012-8
konserwacja2012-9
konserwacja2012-13
konserwacja2012-10
konserwacja2012-12
konserwacja2012-11
konserwacja2012-19
konserwacja2012-20
konserwacja2012-14
konserwacja2012-15
konserwacja2012-16
konserwacja2012-17
konserwacja2012-18
konserwacja2012-22
konserwacja2012-21
konserwacja2012-23
konserwacja2012-24
herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce