Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

MUZEUM WYRÓŻNIONE

Najlepsze wystawy i imprezy na Mazowszu

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego rozstrzygnął konkurs WIERZBA na najciekawsze wystawy i imprezy na Mazowszu w 2008 r. W tym roku o ten tytuł ubiegało się 26 projektów. Nagrodzonych zostało 15 z nich. Zwyciężyły imprezy i wystawy m.in. z Warszawy, Makowa Mazowieckiego, Siedlec, Radomia, Żyrardowa, Opinogóry, Sierpca i Warki.

Celem organizowanego już po raz trzeci, przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki w Warszawie konkursu było wyłonienie najlepszych mazowieckich placówek muzealnych oraz wyróżnienie i nagrodzenie najciekawszych zdarzeń przez nie opracowanych i zrealizowanych.

W tym roku o tytuł najciekawszej wystawy w obiekcie zamkniętym oraz najlepszej imprezy odbywającej się poza terenem muzeum w 2008 r. walczyło 26 projektów z terenu całego Mazowsza. Zwyciężyło łącznie 8 z nich, z czego 6 w ramach kategorii na najciekawszą wystawę, a 2 – w kategorii na najlepszą imprezę. Ponadto, przyznanych zostało aż siedem wyróżnień honorowych. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce otrzymało wyróżnienie za IV Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski.

W kategorii „Najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu” rywalizowało 16 propozycji. Ostatecznie przyznane zostały ex aequo dwie pierwsze, dwie drugie i dwie trzecie nagrody:

I miejsce – wystawa pt. Zwykłe – niezwykłe. Fascynujące kolekcje Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie zorganizowana przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz – wystawa pt. Smaki i smaczki PRL-u zorganizowana przez Muzeum Karykatury w Warszawie.

II miejsce

– wystawa pt. I będzie wolna Polska… Legiony Polskie w sztuce zorganizowana przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz

- wystawa pt. Powiat Makowski – ocalić od zapomnienia zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Makowie Mazowieckim.

III miejsce

– wystawa pt. Podróże pana Cogito zorganizowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

- wystawa pt. Michał Boruciński (1885 – 1976) Obrazy i rysunki ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Siedlcach zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Siedlcach.

Ponadto, w ramach tej kategorii przyznane zostały cztery honorowe wyróżnienia dla wystaw pt.:

- Lwów 1918. Dwie legendy (organizator Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu),
- Świat Żyrardowskich Kobiet z przełomu XIX i XX w.
(organizator Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie),
- Napoleon a Polska (organizator Muzeum Romantyzmu w Opinogórze),
- Rotmistrz Pilecki – Wilno, Auschwitz, Rakowiecka (organizator Muzeum Woli – Oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy).

W kategorii „Najlepsza impreza, pokaz, ekspozycja w plenerze – zorganizowana poza terenem muzeum”, spośród 10 rywalizujących projektów, kapituła nagrodziła dwa z nich:

I miejsce

Dawno, dawno temu. Pruszkowski, średniowieczny festyn archeologiczny – impreza zorganizowana przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie.

II miejsce

Mazowiecki Festiwal Artystów. Powstanie Sztuki – impreza zorganizowana przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.
 

Ponadto, w ramach tej kategorii przyznano trzy honorowe wyróżnienia:
 

- Uroczyste otwarcie kościoła z Drążdżewa (organizator Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu),
- Obchody 100-lecia Roty Marii Konopnickiej (organizator Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie),
- IV Piknik Historyczno-Kulturalny. VIVAT PUŁASKI (organizatorzy: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i Stowarzyszenie WARKA).

Przy ocenie realizowanych przez muzea przedsięwzięć, kapituła brała pod uwagę ich walory merytoryczne, kulturowe i edukacyjne, ponadlokalny charakter, a także walory promocyjne, estetyczne i plastyczne.

W konkursie mogły wziąć udział muzea, których siedziba znajduje się na terenie województwa mazowieckiego, z wyłączeniem muzeów, których organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wnioski mogły zgłaszać placówki muzealne, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz kościoły i związki wyznaniowe.

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce