Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

konkurs012007a

II edycja KONKURSU – „DWA OBLICZA PUŁASKIEGO”

Marynarka Wojenna RP reprezentowana przez Dowództwo „ORP Gen. Kazimierz Pułaski” i Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce ogłosili w Dniu Kazimierza Pułaskiego, w 230. rocznicę śmierci Bohatera – II edycję konkursu marynistyczno–historycznego pt. „DWA OBLICZA PUŁASKIEGO”.

Konkurs trwa od 15 października 2009 do 15 czerwca 2010 r. Adresowany jest do młodzieży szkół średnich powiatu grójeckiego. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy marynistycznej i wiedzy o Marynarce Wojennej RP, propagowanie wiedzy na temat patrona okrętu Kazimierza Pułaskiego - jako bohatera polsko – amerykańskiego, promocja sił morskich Marynarki Wojennej RP wśród młodzieży szkół średnich i w społeczeństwie lokalnym, wzbogacenie programu nauczania z zakresu historii w uczestniczących placówkach oświatowych, kształtowanie postaw i zachowań patriotycznych koniecznych dla realizowania zadań związanych z obroną niepodległości Polski, uaktywnienie i promowanie uzdolnionej młodzieży, pogłębienie wiedzy młodzieży o Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Konkurs podzielono na III etapy:

I etap – testy,
II etap – złożenie pracy pisemnej wraz z prezentacją multimedialną,
III - Wielki Finał w Gdyni – część sprawnościowa.

I etap stanowi wypełnienie dwóch testów: testu sprawdzającego z wiedzy historycznej o Kazimierzu Pułaskim i historii Muzeum, zawierającego 30 pytań oraz testu sprawdzającego z wiedzy marynistycznej, zawierającego 50 pytań.
Wyniki I etapu zostaną ogłoszone do końca stycznia 2010 roku.

II etap konkursu to złożenie pracy pisemnej na temat: „Dwa Oblicza Pułaskiego” w formie wydruku oraz prezentacji multimedialnej w Power Point na płycie CD do 26 lutego 2010 r. Wyniki II etapu zostaną ogłoszone w marcu 2010 r. podczas obchodów 265 rocznicy urodzin K. Pułaskiego w Muzeum im. K. Pułaskiego. II etap wyłoni finałową grupę 10 uczestników konkursu, którzy wezmą udział w Wielkim Finale rozegranym w Gdyni w dniach 8-12 marca 2010 r. Nagrodą dla 10 finalistów II etapu będzie 4-dniowa wycieczka do Gdyni (w tym zwiedzanie ORP „Gen. K. Pułaski”, zwiedzanie Muzeum Morskiego i wiele atrakcji przygotowanych przez marynarzy). Zakończenie konkursu i podanie ostatecznych wyników odbędzie się w rocznicę podniesienia bandery RP na pokładzie ORP „Gen. K. Pułaski” dnia 12 marca 2010 r.

Zwycięzca konkursu (1 osoba) weźmie udział w rejsie jachtem Marynarki Wojennej RP po portach Morza Bałtyckiego wspólnie z członkami załogi ORP „Gen. K. Pułaski” latem 2010 r.

Mgr Iwona Stefaniak - Dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce

Kmdr por. Piotr Nieć – Dowódca ORP „Gen. K. Pułaski

*   *   *

Regulamin konkursu „DWA OBLICZA PUŁASKIEGO”

 

Organizatorzy:

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Dowództwo „ORP Gen. K. Pułaski”

I.
Marynarka Wojenna RP reprezentowana przez Dowództwo „ORP Gen. Kazimierz Pułaski” i Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce ogłaszają w Dniu Kazimierza Pułaskiego 15 października 2009 drugą edycję konkursu marynistyczno–historycznego pt. „DWA OBLICZA PUŁASKIEGO”.

II.
Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół średnich powiatu grójeckiego na poziomie liceum i technikum.

III.
Konkurs trwa od 15 października 2009 roku do 15 czerwca 2010 roku.

 

REGULAMIN KONKURSU:

Celem konkursu jest:

 1. Propagowanie wiedzy marynistycznej i wiedzy o Marynarce Wojennej RP.
 2. Propagowanie wiedzy historycznej na temat patrona muzeum i okrętu Kazimierza Pułaskiego - jako bohatera polsko – amerykańskiego.
 3. Promocja sił morskich Marynarki Wojennej RP wśród młodzieży szkół średnich i w społeczeństwach lokalnych.
 4. Wzbogacenie programu nauczania z zakresu historii w uczestniczących placówkach oświatowych.
 5. Kształtowanie postaw i zachowań patriotycznych koniecznych dla realizowania zadań związanych z obroną niepodległości Polski.
 6. Uaktywnienie i promowanie uzdolnionej młodzieży.
 7. Pogłębienie wiedzy młodzieży o jednym z największych bohaterów Warki i powiatu grójeckiego – Kazimierzu Pułaskim, a także o Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.

W zakresie wiedzy historycznej przedmiotem zainteresowania uczestników konkursu jest: postać Kazimierza Pułaskiego, historia Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce, a także promocja regionu – powiatu grójeckiego i miasta Warki poprzez postać Bohatera. Literaturę do tego tematu i niezbędne materiały udostępni Muzeum na stronie internetowej www.muzeumpulaski.pl .

W zakresie wiedzy o Marynarce Wojennej RP uczestnicy powinni się wykazać znajomością historii MW RP, podstawową wiedzą na temat organizacji i działania MW RP, znajomością historii pozyskania fregaty rakietowej ORP „Generał K. Pułaski” od rządu USA oraz ogólnej wiedzy na temat okrętu. Wszystkie materiały źródłowe znajdują się na stronach internetowych:

www.mw.mil.pl oraz www.pulaski.mw.mil.pl .

Warunkiem udziału w konkursie jest:

 1. uzyskanie pisemnej zgody rodziców na udział w konkursie,
 2. zapoznanie z biografią Kazimierza Pułaskiego, poznanie zbiorów i historii Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce,
 3. zapoznanie z materiałami zawartymi na stronach www.mw.mil.pl oraz www.pulaski.mw.mil.pl w zakresie historii MW RP i jej tradycji; symboli MW RP; ogólnej wiedzy na temat okrętów; wiedza na temat fregaty: historia, dane okrętu,
 4. zgłoszenie do uczestnictwa w konkursie do 16 listopada 2009 r.

Przebieg konkursu:

 1. Konkurs podzielony jest na III etapy: I etap – testy pisemne, II etap – złożenie pracy pisemnej wraz z prezentacją multimedialną, III - Wielki Finał w Gdyni – część sprawnościowa.
 2. I etap stanowi wypełnienie dwóch testów: testu sprawdzającego z wiedzy historycznej o K. Pułaskim i historii Muzeum, zawierającego 30 pytań i testu sprawdzającego z wiedzy marynistycznej, zawierającego 50 pytań. Dopuszczone do II etapu zostaną te testy, które uzyskają min 50% ogólnej liczby punktów.
 3. W celu wypełnienia testu zostanie zorganizowane spotkanie w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Wszyscy zainteresowani uczestnicy konkursu zostaną zawiadomieni o terminie spotkania po złożeniu oświadczeń od rodziców i deklaracji uczestnictwa w konkursie.
 4. Zgłoszenia do konkursu należy składać w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego do 16 listopada 2009 r.
 5. Wyniki I etapu zostaną ogłoszone w terminie: do końca stycznia 2010 roku, o dokładnym terminie muzeum powiadomi szkoły pisemnie.
 6. II etap konkursu to złożenie pracy pisemnej na temat: „Dwa oblicza Pułaskiego” w formie wydruku (od 2 do 3 stron) oraz prezentacji multimedialnej w Power Point na płycie CD do 26 lutego 2010 r. w Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce.
 7. Składane prace powinny zawierać następujące dane:
  • nazwa konkursu
  • pełne imię i nazwisko
  • adres
  • wiek autora
  • nazwę i adres szkoły bądź placówki, której uczeń jest reprezentantem
 8. Wyniki II etapu zostaną ogłoszone w marcu 2010 roku podczas obchodów 265 rocznicy urodzin K. Pułaskiego w Muzeum im. K. Pułaskiego. II etap wyłoni finałową grupę 10 uczestników konkursu, którzy wezmą udział w Wielkim Finale rozegranym w Gdyni w dniach 8-12 marca 2010. Szczegółowy program Wielkiego Finału zostanie zaprezentowany po podaniu nazwisk finalistów. W programie Wielkiego Finału znajdą się: test sprawnościowy (także na basenie), m.in. gry i zabawy marynarskie, zawody w odczytywaniu sygnałów podawanych flagami na podstawie międzynarodowego kodu sygnałowego, zabawy sprawnościowe).
 9. Nagrodą dla 10 finalistów II etapu będzie 4-dniowa wycieczka do Gdyni (w tym zwiedzanie ORP „Gen. K. Pułaski”, zwiedzanie Akademii Morskiej, Muzeum Morskiego w Gdyni i wiele atrakcji przygotowanych przez marynarzy).
 10. Zakończenie konkursu i podanie ostatecznych wyników odbędzie się w Gdyni w dniach 8-12 marca 2010.
 11. Uroczyste zakończenie konkursu odbędzie się podczas obchodów 10-lecia służby „ORP Gen. Kazimierz Pułaski” pod polską banderą.

 

NAGRODA GŁÓWNA:
Zwycięzca konkursu (1 osoba) weźmie udział w rejsie jachtem MW RP po portach Morza Bałtyckiego wspólnie z członkami załogi ORP „Gen. K. Pułaski” latem 2010 r. Termin rejsu zostanie podany podczas ogłoszenia wyników konkursu.

Wszystkie prace będą oceniane przez Komisję Konkursową w składzie:

 1. Kmdr por. Piotr NIEĆ - Dowódca ORP „Gen. K. Pułaski”
 2. Iwona STEFANIAK - Dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
 3. Karol Kucharski – historyk, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
 4. Jan Traczyk – naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia, Starostwo Powiatowe w Grójcu
 5. Artur Kaczmarek - nauczyciel historii

Podpisali:

Kmdr por. Piotr Nieć– Dowódca ORP „Gen. K. Pułaski”

Mgr Iwona Stefaniak - Dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce

 

Warka 15 października 2009

- Materiał do konkursu “Dwa oblicza Pułaskiego” (16,6 MB)

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce