Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

Udana międzynarodowa konferencja o Pułaskim

Przyszedł czas na podsumowanie międzynarodowej konferencji naukowej „Kazimierz Pułaski i jego czasy w historii, literaturze, kulturze. W 270. rocznicę urodzin” jaka w dniach 6-7 października odbyła się w Radomiu i Warce. Konferencja była organizowana przez Uniwersytet Technologiczno – Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Radomskie Towarzystwo Naukowe. Konferencje zaszczycił swoją obecnością m.in. Christopher Midura – Radca ds. prasy i kultury Ambasady USA w Polsce.  Pierwszy dzień konferencji odbył się w budynku radomskiego uniwersytetu, w kolejnym dniu naukowcy i słuchacze przenieśli się do pałacu w Warce – siedziby muzeum.

Podczas dwudniowej konferencji o Pułaskim i jego czasach opowiadali naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu w Białymstoku, a także miłośnicy postaci Bohatera dwóch narodów, którzy reprezentowali La Salle University i Bismarck State College w Stanach Zjednoczonych oraz oczywiście Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Prelegenci podczas swoich wystąpień poruszali ciekawe i mało znane fakty historyczne. Prof. dr hab. Dariusz Kupisz przybliżał działania konfederatów barskich – wśród nich Kazimierza Pułaskiego – na ziemi radomskiej, a mgr Marcin Kozdrach zanalizował rozpad dóbr Pułaskich między Pilicą, a Radomką. Wiele interesujących kwestii związanych z osobą Antoniego Pułaskiego – brata Kazimierza – przedstawił dr Jerzy Ternes. Pasjonująco o czasach Pułaskiego opowiadał prof. Dariusz Trześniowski. Barwnymi opowieściami o podejściu do postaci Pułaskiego w Stanach Zjednoczonych raczył słuchaczy Peter Obst. Rolę Bohatera w bitwie pod Brandywine zrelacjonowała dr AnnMarie Kajencki. Działalność wojskową Kazimierza Pułaskiego na Podolu scharakteryzował prof. Tomasz Ciesielski, zaś w Stanach Zjednoczonych dr hab. Jolanta Daszyńska.  O  tym jak przedstawiano wizerunek Bohatera w sztuce mówiła dyrektor wareckiego Muzeum – Iwona Stefaniak. Ten kto uwielbia operę mógł znaleźć coś dla siebie w wykładzie dr. Andrzeja Pytlaka, który poddał analizie podejście do Pułaskiego w operze francuskiej. Ks. dr Rafał Szczurowski przybliżał wizerunek naszego patrona w romantycznej gawędzie szlacheckiej, a prof. dr hab. Anna Kieżuń omówiła podejście do postaci Bohatera w dramacie Adolfa Nowaczyńskiego „Pułaski w Ameryce”. Ciekawe było wystąpienie dr. Remigusza Matyjasa, który opowiedział o sposobie ukazywania Kazimierza Pułaskiego w komiksach.

To była bez wątpienia udana konferencja. Wspólne działanie radomskiego uniwersytetu, wareckiego muzeum i Radomskiego Towarzystwa Naukowego - oby nie ostatnie - stworzyło możliwość szerszego poznania postaci Polaka, który został uznany jednym z największych bohaterów narodowych Stanów Zjednoczonych. Każdy, kto tylko chciał, mógł z tej możliwości skorzystać. Bardziej wnikliwi – poprzez rozmowy kuluarowe z wykładowcami - mogli swoją wiedzę o Pułaskim i jego czasach wzbogacić o liczne ciekawostki.

Prelekcje wykładowców zostaną niebawem opublikowane. Już dziś zachęcamy do sięgnięcia po publikację, którą będzie można nabyć w 2016 r., m.in. za pośrednictwem Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Dziękujemy wszystkim wykładowcom i gościom za udział w sympozjum. Szczególne podziękowania kierujemy do prof. dr hab. Dariusza Trześniowskiego z Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu oraz prof. dr hab. Dariusza Kupisza z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie – głównym inicjatorom organizacji konferencji. Dziękujemy również sponsorom: Urzędowi Miejskiemu w Warce oraz Browarowi w Warce.  

Galeria zdjęć:

konferencjapulaski20153
konferencjapulaski20157
Galeria zdjêæ

Organizatorzy
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Radomskie Towarzystwo Naukowe
 
Współorganizatorzy
Zespół Naukowy do Badań Dziejów Radomia / Gmina Miasta Radomia
American Corner Radom / Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia”
 
Patroni honorowi
Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik
Prezydent Miasta Radomia – Radosław Witkowski
J.M. Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego
im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu – prof. dr hab. inż. Zbigniew Łukasik
 
Sponsorzy
Urząd Miejski w Warce
Browar w Warce, Grupa Żywiec SA

konferencjalogotypy20152
herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce