Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

KAZIKOWY JARMARK 

25 sierpnia w Parku na Winiarach miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Muzeum im. K. Pułaskiego i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. zorganizowali po raz pierwszy – „Kazikowy Jarmark” – festyn o ludowym charakterze.
Głównym celem organizatorów była popularyzacja rodzimej kultury ludowej, tradycji i obrzędów wsi radomskiej oraz edukacja dzieci i młodzieży w zakresie rzemiosła ludowego. Jarmark rozpocz±ł się nietypowym wernisażem - na tarasie Muzeum zaprezentowano fotografie „Ostatnich wiejskich muzykantów” autorstwa Andrzeja Bieńkowskiego oraz ilustracje ksi±żek dla dzieci Małgorzaty Bieńkowskiej. Wernisaż z udziałem kapel wiejskich i tancerzy oberków to rzadko¶ć. Po otwarciu wystawy, w barwnym korowodzie kapel ludowych, ze skoczn± muzyk± marsza weselnego zaproszeni Go¶cie i uczestnicy jarmarku przeszli pod malowniczo ustawion± scenę – na tzw. „dołku” za pomnikiem Kazimierza Pułaskiego. Przygotowana scenografia zapowiadała charakter przedsięwzięcia: drewniane płoty, garnki gliniane, g±siory na wino, drewniane ule, słoma wokół sceny i żółte słoneczniki.
Go¶ci i uczestników przywitali organizatorzy: Dyrektor Muzeum - Iwona Stefaniak oraz Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A. - Andrzej Zaręba. W¶ród przybyłych byli: Wicestarosta - Marian Górski, Przewodnicz±cy Rady Powiatu - Jerzy KaĽmierczak, Członek Zarz±du Powiatu – Tadeusz Kulawik, Radni Powiatowi – Andrzej Gut i Maciej Dobrzyński oraz Radni Miejscy – Krystyna Marek i Maria Gut. „Jarmark” odwiedziła również Posłanka Ziemi Radomskiej - Lucyna Wi¶niewska.
Festyn rozpocz±ł się koncertem miejscowego zespołu „Kwartet Polonez”, który przywitał przybyłe do Warki kapele wiejskie. Kwartet nie jest co prawda zespołem graj±cym muzykę ludow±, ale w swoim repertuarze sięga do tradycji muzyki polskiej i aby ocalić od zapomnienia - wykonuje m.in. kujawiaki, wi±zanki ludowe, melodie kresowe. Po muzycznym powitaniu „Kwartetu Polonez” - mikrofon przej±ł prowadz±cy imprezę - Andrzej Bieńkowski – profesor warszawskiej ASP, malarz, etnograf, fotografik, znawca muzyki ludowej. Od tego momentu na scenie niepodzielnie rz±dziły wiejskie kapele: ¶piewaczki z Gałek Rusinowskich, Kapela Braci Tarnowskich, Kapela Rodziny Kołazińskich, Kapela Marii Korczyńskiej, Kapela Kujawiak i Kapela Janusza Prusinowskiego.
Dzieci oblegały warsztaty rzemiosła ludowego, które przygotowało Muzeum Wsi Radomskiej. Każdy, kto spróbował jak miele się ziarno na m±kę, przygotował ciasto a następnie upiekł je, kolejno ubijał masło, ukręcił sznur - otrzymywał specjalny „Certyfikat Pradziadka”. Kowal pokazywał jak robi się podkowy, a plecionkarka, jak wyplata się wspaniałe kapelusze i koszyki. Arty¶ci z Góry Kalwarii z grupy Communio Graphis wystawili swoje prace: malarstwo i rzeĽbę.
Nie zabrakło wiejskiego jadła, które przygotował Zajazd na Winiarach oraz występuj±ce na scenie ¶piewaczki z zespołu Gałki Rusinowskie. „Jarmark” zakończył się prezentacj± na dużym ekranie filmu dokumentalnego Andrzeja Bieńkowskiego pt. „Ostatni wiejscy muzykanci”, który komentował sam autor.
Takiego wydarzenia w Warce jeszcze nie było, a kilkaset osób uczestnicz±cych w warsztatach ludowych, słuchaj±cych koncertu kapel - potwierdziło, że jest to ciekawy pomysł i na warto go kontynuować. Pewnie za rok spotkamy się na II „Kazikowym Jarmarku”.

inf. muzeum

fot. Jan Marchocki

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorz±dow±
instytucj± kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce