|
6 lutego w bibliotece muzealnej odbyło się spotkanie promocyjne poświęcone książce o Jerzym Machaju pt. „Artysta od krzyży”, przygotowanej pod red. Marii i Andrzeja Gutów. W spotkaniu udział wzięli m.in.: Wicestarosta Grójecki Jacek Adamski, Burmistrz Warki Zygmunt Pałczyński, Przewodnicząca Rady Gminy w Warce Teresa Knyzio, Zdzisław Maszkiewicz – Przewodniczący Zarządu regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska, ks. Zenon Tomczak - Dziekan dekanatu wareckiego, ks. Dziekan Józef Urcus - były proboszcz Parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie.
Jerzy Machaj urodził się w Warce w 1925 roku. Artysta rzeźbiarz, konserwator zabytków m.in. w Łazienkach Królewskich, Wilanowie, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Pałacach: w Białymstoku, Nałęczowie, Nieborowie. Był Członkiem Rady Prymasowskiej Budowy Kościołów w warszawie i członkiem Komisji Artystyczno-Architektonicznej Warszawskiej Kurii Metropolitalnej, projektantem i wykonawcą wielu wnętrz kościołów i kaplic, twórcą obrazów o tematyce maryjnej, rzeźbiarzem wielu krucyfiksów. Był także poetą. Pozostawił po sobie wspomnienia spisane w formie wierszowanej. Pośród wspomnień rodzinnego domu, ludzi, których spotykał, miejscowości do których przyjeżdżał na wakacje, jest wiele przemyśleń na temat człowieka, wiary i współczesnych postaw życiowych.
Książka o Jerzym Machaju ukazała się dzięki Wydawnictwu Sióstr Loretanek w Warszawie. Maria i Andrzej Gut wybrali i opracowali wierszowane wspomnienia Jerzego Machaja, w których wiele strof poświęconych jest Warce i jej okolicy. Teksty te w niezwykle malowniczy sposób pokazują nie tylko miasto, ale także ludność i obyczaje tego regionu. Książka zawiera także wspomnienia osób, które w swoim życiu spotkały Jerzego Machaja. Są tu wypowiedzi m.in. Prymasa Polski - Józefa Kardynała Glempa, Ks. Bpa Bronisława Dembowskiego, Ks. Prof. Andrzeja Lufta, Wiesława Winklera-konserwatora zabytków czy Anny Grabskiej-rzeźbiarki. Materiał fotograficzny, a także wykaz miejscowości i obiektów przy których pracował Jerzy Machaj – czyni książkę bardzo wartościową pozycją.
Wszystkich zainteresowanych zakupem książki odsyłamy do Wydawnictwa Sióstr Loretanek w Warszawie, tel. 022/673 46 93 (kolportaż).
|