Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

Czas trwania wystawy: 3 - 28 lutego 2006


Rysowane żarty Jacka Frankowskiego

Można rzec, że wprawną rękę do rysowania i skłonność do żartów Jacek Frankowski ma od urodzenia. Jest artystą oryginalnym i niepowtarzalnym. Ma niezwykłe poczucie humoru. Przede wszystkim lubi portretować ludzi. Jego żarty dotyczą niemal wszystkich. Rysuje artystów, dziennikarzy, polityków, postaci historyczne, sportowców, znane postaci życia publicznego, ale także zwykłych obywateli. Z jednej strony jest bardzo dobrym rysownikiem, a z drugiej wnikliwym obserwatorem rzeczywistości. Miniaturowe, kolorowe scenki z rzeczywistych wydarzeń ukazane w krzywym zwierciadle są śmieszne, ale także zastanawiające. Zmuszają do myślenia o tym co prawdziwe. Zaczynamy inaczej patrzeć na to, co przejaskrawione, ośmieszone i zniekształcone. Zdeformowane cechy czyjegoś charakteru przybliżają coś, czego w rzeczywistości nie widzimy. Karykatura przede wszystkim przepełniona jest humorem. Artysta pomaga nam śmiać się nawet z tematów trudnych i poważnych. Nie angażuje się politycznie. W jego pracach widzimy różne partie, różnych polityków. Jak sam mówi, nie jest to łatwe zadanie, bo politycy boją się karykatury: „Najwdzięczniejszym moim modelem póki co był Lech Wałęsa. On jako pierwszy bez sprzeciwu i oporów zaakceptował swój wizerunek w Polskim ZOO. Lubię portretować ludzi kultury. Aktorzy, piosenkarze, mają swoistą wrażliwość. Naprawdę są dobrymi modelami. I też się nie obrażają. Nie lubię karykaturować polityków, chociaż tych karykatur wykonuję sporo, na zamówienie. Politycy nie wolni od wielu wad, bardzo jednak boją się ich pokazywania, szczególnie w wymiarze satyrycznym” – powiedział w jednym z wywiadów.

Wystawa karykatur Jacka Frankowskiego w wareckim Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego prezentuje ponad sto rysunków. Eksponujemy prace o różnorodnej tematyce, pochodzące z różnych okresów. Chcemy, aby przygotowana wystawa była dowodem uznania dla twórczości Jacka Frankowskiego, a także okazją do zaprezentowania tego znanego i cenionego karykaturzysty w naszym regionie.

Składam serdeczne podziękowania Jackowi Frankowskiemu za wypożyczenie prac ze zbiorów prywatnych, a także sponsorowi wystawy – BGŻ SA.

Wszystkim zwiedzającym życzę dużo dobrej zabawy.

                Iwona Stefaniak

Jacek Frankowski ur. w 1949 r. w Broku nad Bugiem. Z wykształcenia leśnik, z zainteresowań historyk, z zawodu karykaturzysta. Debiutował w 1974 r. równocześnie w „Słowie Powszechnym" i „Lesie Polskim". Eksponował swoje prace na blisko 200 wystawach indywidualnych. Współpracował z ponad setką tytułów prasowych i programów telewizyjnych. Aktualnie rysuje komentarz w programie „Warszawski Tydzień” w TVP3. Jest w Lasach Państwowych specjalistą d/s sztuki. Był sekretarzem założycielskiego zebrania Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury organizowanego przez Eryka Lipińskiego oraz sekretarzem Zarządu SPAK I kadencji. Przez dwie kadencje pełnił też funkcję prezesa SPAK. Nagrodzony „Złotą Szpilką 91" za projekty lalek do telewizyjnej szopki „Polskie ZOO". Bardzo ceni sobie współpracę z agencją artystyczną ART-WIZJA kierowaną przez żonę Elżbietę. Ojciec Dominiki - architekta krajobrazu, Adriana - studenta grafiki warszawskiej ASP. Uwielbia dwójkę cudownych wnucząt: Julcię i Patrysia.

SPONSOR WYSTAWY


W piatek 3 lutego odbył się wernisaż wystawy karykatur Jacka Frankowskiego. Ekspozycję otworzył Wicestarosta Grójecki Jacek Adamski. Nie zabrakło autora prac - Jacka Frankowskiego. O rysunkach karykaturzysty mówił także Dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie - Wojciech Chmurzyński. Wśrod zaproszonych Gości obecna była Przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce - Teresa Knyzio, a także przestawiciel sponsora wystawy - Dyrektor Oddziału BGŻ SA - Piotr Kutyna.Wernisaż zgromadził dużą liczbę publiczności. Była okazja, aby porozmawiać o sztuce, spotakć sie z artystą i otrzymać jego autograf.Wystawa będzie czynna do 28 lutego, serdecznie zapraszamy!

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce