Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

Kopia gen Komornicki00b

Żegnamy Gen. Stanisława Komornickiego

W katastrofie lotniczej w Smoleńsku zginął także Przyjaciel naszego muzeum – gen. Stanisław Komornicki, którego korzenie rodzinne związane są z pobliskim Warce – Grabowem nad Pilicą.
gen Komornicki08Gen. bryg. Stanisław Nałęcz Komornicki – urodził się 26 lipca 1924 w Warszawie w rodzinie szlacheckiej Franciszka Komornickiego i Jadwigi z Rakowieckich. Był wnukiem Augustyna Komornickiego – właściciela dóbr w Grabowie nad Pilicą, bratankiem poetki Marii Komornickiej. Uczył się w gimnazjum księcia Poniatowskiego. W latach 1939-40 uczeń tajnych kompletów. Był harcerzem w Szarych Szeregach. Od 1940 działał w ZWZ, następnie AK (w stopniu podchorążego, pod pseudonimem Nałęcz). Uczestnik powstania warszawskiego, walczył w Zgrupowaniu Róg w rejonie Starego Miasta, Powiśla i Czerniakowa. Od jesieni 1944 oficer I armii Ludowego Wojska Polskiego; walczył m.in. w bitwie o Kołobrzeg. Po wojnie studiował na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, a także na Akademii Sztabu Generalnego. Represjonowany w latach powojennych. Od 1993 kanclerz Orderu Wojennego Virtuti Militari. Mianowany generałem brygady w stanie spoczynku. Był także autorem pamiętników o tematyce wojennej. Mieszkał w Warszawie. Pracował w Kancelarii Prezydenta w Kapitule Orderu Wojennego Virtuti Millitari. Był odznaczony Orderem Virtuti Militari V kl., Orderem Polonia Restituta, Orderem Krzyża Grunwaldu III kl. oraz nagrodą Ministra Obrony Narodowej za książkę Na barykadach Warszawy.

Gen. Stanisław Komornicki był wielkim patriotą, wspaniałym pogodnym człowiekiem. Do końca swoich dni intensywnie pracował, wielokrotnie uczestniczył w organizacji imprez patriotycznych i rocznicowych. W ostatnich latach kilkakrotnie gościł w muzeum. Dzięki jego pomocy i otwartości mogliśmy w 2009 r. zorganizować Komitet Obchodów 60. rocznicy śmierci Marii Komornickiej, a następnie zorganizować obchody tej rocznicy w Grabowie i w Warce. W październiku 2009 r. podczas uroczystości 230. rocznicy śmierci K. Pułaskiego odznaczył Medalem Pro Memoria dyrektor wareckiego muzeum. Przeżywał także z nami ostatni wieczór wigilijny w pałacu Pułaskich 16 grudnia 2009. Ciągle mieliśmy z Nim wspólne plany – kolejnego wieczoru wspomnień, wystawy o rodzie Komornickich, wydania dzieł Marii... Pozostanie na kartach historii muzeum na zawsze. Cześć Jego pamięci!

Iwona Stefaniak

gen Komornicki01
gen Komornicki02
gen Komornicki03
gen Komornicki04
gen Komornicki06
gen Komornicki07
gen Komornicki09
gen Komornicki10
gen Komornicki11
herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce