Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

pinkowski2013b

Nagrodzono Edwarda Pinkowskiego

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce od lat współpracuje z przedstawicielami Polonii amerykańskiej. Niedawno wizytował Pałac Pułaskich p. Peter Obst – członek zarządu Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej (ACPC), od wielu lat stały gość wareckiego muzeum, asystent zaprzyjaźnionego z nami Edwarda Pinkowskiego. Tego samego Edwarda Pinkowskiego, którego wieloletnie badania zaowocowały nowymi informacjami m. in. na temat miejsca pochówku Kazimierza Pułaskiego. Według zgromadzonych przez pana Pinkowskiego informacji, szczątki bohatera dwóch narodów zostały znalezione na jednym z placów miasta Savannah, pod pomnikiem poświęconym Pułaskiemu.

Edward Pinkowski był wielokrotnie nagradzany za zasługi na polu pogłębiania polsko – amerykańskiej historii. W tym roku otrzymał od środowiska polonijnego Medal Fidelitas, przyznawany przez Orchard Lake Schools „za wierność służbie Bogu, krajowi i ośrodkowi naukowemu w Orchard Lake”. Drugą osobą wyróżnioną przez ośrodek polonijny w Orchard Lake był śp. Richard Cosby (Kossobudzki). Do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego właśnie dotarł zza oceanu egzemplarz gazety The Post Eagle, w którym znajduje się artykuł relacjonujący to wydarzenie. Poniżej jego skan oraz tłumaczenie.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego gratuluje panu Edwardowi Pinkowskiemu wyróżnienia.

p.s. Orchard Lake Schools to seminarium w miejscowości Orchard Lake w stanie Michigan założone w drugiej połowie XIX w. z inicjatywy polskich duchownych jako odpowiedź na rosnącą emigrację Polaków do Stanów Zjednoczonych. W pierwszej połowie XX w. ośrodek rozbudowano i podzielono na szkołę średnią, collage i Seminarium św. Cyryla i Metodego.
 

pinkowski2013d
pinkowski2013a
pinkowski2013c

(tłumaczenie)

Medale Orchard Lake Schools dla Edwarda Pinkowskiego i Richarda Cosby'ego 13 kwietnia 2013 roku sala balowa hotelu Townsend w miejscowości Birmingham w stanie Michigan zapełniła się członkami organizacji Ambasadorowie Orchard Lake, absolwentami tego słynnego, polonijnego, katolickiego ośrodka naukowego, obejmującego dziś szkołę średnią, college i Seminarium św. Cyryla i Metodego oraz członkami Towarzystwa Przyjaciół, którzy wspierają fundusz na rzecz tej instytucji. Na czele tego świetnego zgromadzenia stanęli Pierwsi Ambasadorowie Bob i Patti Koval oraz Jego Eminencja ks. kanonik Thomas C. Machalski, rektor Orchard Lake Schools. Tegoroczny bal stanowił okazję do uhonorowania dwóch przedstawicieli środowiska polonijnego medalem Fidelitas, przyznawanym przez Orchard Lake Schools za wierność służbie Bogu, krajowi i ośrodkowi naukowemu w Orchard Lake.
W roku 2013 medalem wyróżniono Edwarda Pinkowskiego, który podczas Drugiej Wojny Światowej służył w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych. Jako jeden z wiodących badaczy polsko amerykańskiej historii, jest on powszechnie znany nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Jego osiągnięcia obejmują badania postaci Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego, które rzuciły światło na dotychczas nieznane fakty z życia tych bohaterów Rewolucji Amerykańskiej. Edward Pinkowski jest autorem kilku książek, licznych artykułów i monografii naukowych. Żyjący obecnie na Florydzie Pinkowski mimo wieku 96 lat nadal pracuje nad różnorodnymi projektami z pomocą Polaków zrzeszonych w założonej przez niego Fundacji Polaków w Ameryce.
Richard Cosby (Kossobudzki), którego działania w trakcie Powstania Warszawskiego są obecnie dobrze znane dzięki książce „Cichy bohater. Tajemnica przeszłości mojego ojca” autorstwa Rity Cosby, został uhonorowany medalem w roku 2012. Niestety, jego choroba i śmierć w tym samym roku uniemożliwiła mu odebranie medalu. Richard Cosby przybył do Stanów Zjednoczonych w 1956 roku, uciekając z Polski w następstwie II Wojny Światowej. Uzyskawszy dyplom inżyniera budowlanego w Anglii, Cosby w Stanach Zjednoczonych pracował nad powszechnie znanymi projektami, takimi jak Amerykański System Autostrad Międzystanowych w stanie Connecticut i pierwsza na świecie elektrownia wodna, zasilana przez wodospad na rzece Niagara. Cosby poświęcał gros wolnego czasu na wsparcie skautów w Stanach Zjednoczonych oraz pomoc Amerykańskiemu Czerwonemu Krzyżowi.
Niestety ani Pinkowski ani Cosby nie mogli osobiście uczestniczyć w uroczystościach. Medal dla pana Cosby'ego odebrała jego córka, Rita Cosby, reporterka telewizyjna wyróżniona Nagrodą Emmy. W imieniu pana Pinkowskiego medal odebrał pan Peter Obst, jego asystent w Fundacji Polaków w Ameryce. Po uroczystym poczęstunku odbyła się licytacja mistrzowsko wykonanego przez Douga Westa portretu Stana Musiala. Pod młotek poszedł również kij baseballowy podpisany przez tę gwiazdę baseballu amerykańskiego. Na przybyłych czekała także cicha aukcja, podczas której zainteresowani zapisywali swoje nazwiska i propozycje obok przedmiotów tak różnorodnych, jak polska wódka, rowery i biżuteria z bursztynu. Dochód z aukcji został przeznaczony na wsparcie ośrodka Orchard Lake Schools.
Czterdziesty doroczny Bal Ambasadorów uświetnił zespół Ricka Leidera, przy którego muzyce goście tańczyli do późnych godzin nocnych. Występ ten był zwieńczeniem uroczystości, podczas której udało się zebrać znaczne fundusze na wsparcie wielu wartościowych projektów w Orchard Lake Schools.

 
pinkowski2013e

autor zdjęcia: Jackie „Jadzia” Kolowski
od lewej: Rita Cosby, Jego Eminencja ks. kanonik Thomas C. Machalski,
Peter J. Obst

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce