Patron zobowiązuje
W dniach 28-29 X 2010 delegacja Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego wzięła udział w uroczystym ślubowaniu klas pierwszych Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie oraz w obchodach Dnia Patrona Szkoły, w 231. rocznicę śmierci K. Pułaskiego.
Młodzież klas pierwszych składała ślubowanie na Jasnej Górze po raz dwudziesty. Najpierw uczniowie przemaszerowali ze szkoły przez Aleje Najświętszej Marii Panny do pomnika Kazimierza Pułaskiego, gdzie złożono symboliczne kwiaty i przypomniano postać patrona. Podniosła uroczystość ślubowania została zorganizowana w Auli Jana Pawła II w jasnogórskim zespole klasztornym. Młodzież zaprezentowała się wyjątkowo, zarówno w przygotowaniu części patriotycznej jak i artystycznej. Następnie uczniowie wraz z gośćmi, wychowawcami i rodzicami przeszli do kaplicy Matki Bożej, gdzie odbyło się zawierzenie młodzieży Matce Bożej przed obrazem jasnogórskim. Modlitwę poprowadził paulin Ojciec Jan Zinówko, zaprzyjaźniony ze szkołą od wielu lat.
Kolejnym dniem obchodów 231. rocznicy śmierci K. Pułaskiego był Dzień Patrona Szkoły, podczas którego odbyła się sesja popularno-naukowa z udziałem zaproszonych gości. Referaty dla młodzieży wygłosili: płk. dr inż. Zbigniew Piątek z Akademii Obrony Narodowej, prof. dr hab. Longin Pastusiak – były Marszałek Senatu RP oraz mgr Iwona Stefaniak - dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce. Muzeum przygotowało także prezentację multimedialną na temat Kazimierza Pułaskiego i planów rewitalizacji muzeum.
Ten dzień był też okazją do wręczenia nagród młodzieży, która wzięła udział w konkursach poświeconych K. Pułaskiemu. Uczniowie otrzymali prezenty także od naszego muzeum. Jedną z uczennic częstochowskiej szkoły – Monikę Wieczorek spotkał szczególny zaszczyt, została uhonorowana Medalem Kazimierza Pułaskiego za osiągnięcia edukacyjne, promocję postaci K. Pułaskiego i promocję szkoły. Medal wręczyła dyrektor muzeum. Na zakończenie Dnia Patrona Szkoły uczniowie pokazali swoje aktorskie zdolności. Przedstawienie przybliżające postać Kazimierza Pułaskiego stało się znakomitym podsumowaniem dwudniowych uroczystości i jednocześnie pokazało, z jakim zaangażowaniem i odpowiedzialnością tamtejsza młodzież podchodzi do tradycji i wartości propagowanych przez „bohatera dwóch narodów”.
Dyrektor szkoły – mgr inż. Tomasz Dobosz zorganizował także dodatkowe atrakcje dla gości. Delegacja muzeum, razem z prof. Longinem Pastusiakiem i płk. Zbigniewem Piątkiem mogła zwiedzić Bibliotekę Jasnogórską oraz Bastion św. Rocha z Muzeum 600-lecia. Szczególnym przeżyciem było zaprezentowanie nam Krzyża Konfederatów Barskich Kazimierza Pułaskiego, który to złożył jako wotum na Jasnej Górze po obronie klasztoru w 1771 roku.
Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. K. Pułaskiego w Częstochowie - to wyjątkowa szkoła, w której kultywuje się tradycje, w której „Patron zobowiązuje”. Po raz kolejny mogliśmy się o tym przekonać uczestnicząc w dwudniowych uroczystościach poświeconych K. Pułaskiemu. Jesteśmy pełni podziwu dla Dyrekcji i Nauczycieli Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. K. Pułaskiego w Częstochowie za patriotyczne wychowanie uczniów. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem młodzieży, którą tam spotkaliśmy. Mamy nadzieję na dalszą współpracę między częstochowską „Szkołą Pułaskiego”, a Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego składa serdeczne podziękowania Dyrekcji, Zespołowi Nauczycieli oraz Młodzieży Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. K. Pułaskiego w Częstochowie za zaproszenie i wspaniałą gościnę.
Iwona Stefaniak dyrektor muzeum
|