Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

ciemniewskiksiazka20133

 Warto przeczytać

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego wydało właśnie książkę Ks. Marceli Ciemniewski 1862-1927. Świat z przełomu epok. Tytułowy bohater, wieloletni proboszcz warecki, stał się dla autora, dra Remigiusza Matyjasa, pretekstem do wywołania świata, którego w dużej mierze już nie ma. Świata, w którym porozumienie na linii katolicy-protestanci czy katolicy- wyznawcy Mojżesza wydawało się czymś niewyobrażalnym. Po prostu obowiązywały wtedy inne standardy.

Ks. Ciemniewski (człowiek Kościoła) z jednej strony był reprezentantem swoich czasów, z drugiej – wnikliwym obserwatorem rzeczywistości społecznej.

W historii Warki zapisał się przede wszystkim jako historyk i pionier prasy lokalnej. O tych i innych zagadnieniach, jakże złożonych, mówił autor podczas uroczystej promocji książki w dniu 4 marca. Treść wykładu i odczytane fragmenty opracowania wywołały żywą reakcję gości zgromadzonych w bibliotece Muzeum. Wiele do myślenia dały słuchaczom refleksje ks. Marcelego m. in. na temat kobiet i samorządowców.

Słowem, z ks. M. Ciemniewskim można się dziś w niektórych sprawach nie zgadzać, ale na pewno trudno przejść obok pozostawionej przez niego spuścizny pisarskiej obojętnie. Książkę (w cenie 20 zł za egzemplarz) można nabyć w budynku zastępczym Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

ciemniewskiksiazka2013
herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce