Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

arsnovaa

KURPIE ZAWITAŁY DO WARKI

W dniu 26 września w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego odbył się koncert Apolonii Nowak i zespołu muzyki dawnej Ars Nova, z okazji 50-lecia pracy twórczej tej wspaniałej śpiewaczki kurpiowskiej.

Koncert zorganizowało Warszawskie Towarzystwo Muzyczne i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Specjalny list do Jubilatki wystosował Piotr Szprendałowicz – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego. List odczytał Starosta Grójecki – Janusz Różycki.

Wśród gości obecni byli także: Wicestarosta Grójecki – Marian Górski, Członek Zarządu Powiatu –Tadeusz Kulawik. Koncert zgromadził dużą publiczność. Zespół Ars Nova – poza towarzyszeniem Apolonii Nowak wykonał także przykłady dawnych tańców renesansowych z Tabulatury Jana z Lublina i Tabulatury Gdańskiej, a także zaprezentował publiczności dawne instrumenty takie jak: fidel, viola da gamba, flety proste, cynki.

Apolonia Nowak swoim aksamitnym „białym” głosem zauroczyła publiczność.
Śpiewaczka jest jedną z najbardziej wybitnych artystek w gronie artystów ludowych regionu Kurpi Zielonych. Urodzona we wsi Piasecznia k/Kadzidła na Kurpiach, obecnie mieszka w Kadzidle. Zainteresowania artystyczne przejęła od swej matki i babki.
Jest utalentowaną śpiewaczką, obdarzoną potężnym i czystym “białym” głosem (używa techniki śpiewu na tzw. krzyku w rejestrze piersiowym. Śpiewaniem zajmowała się od wczesnej młodości. W zespole “Kurpianka” w Kadzidle, z którym występowała na licznych imprezach folklorystycznych w całej Europie, zaczęła śpiewać w 1960 r. Występowała w Anglii, Włoszech, Rosji, Niemczech, Szwajcarii i Szwecji. Za znakomite walory głosowe i interpretacyjne otrzymała wielokrotnie wysokie nagrody i wyróżnienia m. in. Ministra Kultury i Sztuki, “Złotą Basztę” na Ogólnopolskim Festiwalu Kapeli i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, nagrodę Oskara Kolberga za działalność folklorystyczną, nagrodę Polskiego Radia, zaś w 1997 r. przyznano jej Odznakę Zasłużony Działacz Kultury. Od 1992 roku współpracuje z Zespołem Instrumentów Dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego “Ars Nova”, z którym nagrała 30 pieśni kurpiowskich leśnych (rzewne) i weselnych (wesołe), za nagranie których, w styczniu 1996 roku Apolonia Nowak otrzymała nagrodę Polskiego Radia i nagrodę na konkursie w Szanghaju. Ponadto nagrała także kolędy oraz 25 pieśni kurpiowskich dla Polskiego Radia i 2 Programu TVP. Należy także do aktywnych uczestniczek chóru przy parafii Kadzidło, Zespołu Nauczycielskiego w Ostrołęce, Zespołu Folklorystycznego „Kurpianka” działającego obecnie przy Kadzidlańskim Ośrodku Kultury. Pani Apolonia śpiewa w gwarze kurpiowskiej pieśni przekazywane od wieków z ust do ust. I choć ulegają ciągłym zmianom, ich korzenie sięgają niejednokrotnie wiele setek lat wstecz. Powstał też film telewizyjny „Panny smutne” w reż. Mariusza Grzegorzka, inspirowany pieśniami Apolonii Nowak.

Apolonia Nowak to także kurpiowska wycinankarka. Jej prace odznaczają się wysokim poziomem artystycznym i dużą indywidualnością w zakresie wzornictwa. Rozpropagowała zupełnie nową odmianę wycinanki kurpiowskiej. W dużych formatach wycinanek okrągłych tzw. “gwiazdach”, środkowe pola wypełnia wycinankami figuralnymi, ażurowymi przedstawiającymi różnorodne sceny biblijne, wizerunki świętych, postaci historycznych itp. Jej cykl pasyjny był kilkakrotnie eksponowany na wystawach “Biblia w sztuce ludowej”. Obok wycinanek wykonuje palmy, pisanki, kwiaty, bukiety, kierce. Jej wycinanki, kwiaty z bibuły i z piór, pisanki skrobane zdobią wiele muzeów i słynną kolekcję papieską.

Koncert Apolonii Nowak zakończył się wspólnym śpiewaniem – „ W kadzidlańskim boru”.

logforars

Koncert dofinansowany przez
Samorząd Województwa Mazowieckiego


ars_nova (8)
ars_nova
ars_nova (1)
ars_nova (10)
ars_nova (2)
ars_nova (6)
ars_nova (7)
ars_nova (3)
ars_nova (11)
ars_nova (4)
ars_nova (9)
ars_nova (5)
ars_nova (12)
ars_nova (14)
ars_nova (15)
ars_nova (16)
ars_nova (13)
ars_nova (17)
ars_nova (18)
ars_nova (19)
ars_nova (22)
ars_nova (20)
ars_nova (21)
ars_nova (24)
ars_nova (25)
ars_nova (23)
herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce