Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

ALEX STOROŻYŃSKI ODWIEDZIŁ MUZEUM PUŁASKIEGO

W dniach 20-21 sierpnia w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego gościł Alex Storożyński – Prezes Fundacji Kościuszkowskiej, znany dziennikarz i autor książek. Przybył do Warki, aby zwiedzić muzeum, ale także zapoznać się z archiwaliami związanymi z postacią Kazimierza Pułaskiego. Aktualnie przygotowuje się do napisania ksiązki o Kazimierzu Pułaskim.
W kwietniu w USA ukazała się jego najnowsza książka „Chłopski książę, Tadeusz Kościuszko i wiek rewolucji", która otrzymała bardzo dobre recenzje na łamach czołowych amerykańskich gazet, włączając Wall Street Journal i New York Daily News. W swojej książce Storożyński przedstawia Kościuszkę jako człowieka, który wyprzedzał swoją epokę, niezwykle tolerancyjnego i utalentowanego. Pokazuje także tło historyczne i obyczajowe w jakim żył Kościuszko. Storożyński opowiada, że pisząc o Kościuszce, chciał również przedstawić Amerykanom fragment historii Polski. Publikacja o Kościuszce trafiła już do największej sieci amerykańskich księgarni Barnes & Noble. Zostanie również wydana w przyszłym roku w języku polskim. Autor podarował ją także do zbiorów biblioteki wareckiego muzeum.

Alex Storozynski jest dziennikarzem, zdobywcą Nagrody Pulitzera, byłym członkiem redakcji  „New York Daily News”, założycielem „amNewYork”  i byłym redaktorem naczelnym działu miejskiego w „New York Sun”. Publikował też w europejskiej edycji “The Wall Street Journal”, “The Chicago Tribune”, “The New York Post”, “Newsday” i innych. Storożyński pełnił również w przeszłości funkcję przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która posiada ponad 70 tys. członków i aktywa przekraczające miliard dolarów. Storożyński bywa częstym gościem polonijnych stacji radiowych Nowego Jorku, współpracował też z programem 1 Polskiego Radia. W latach 1985-1987 studiował na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim, będąc jednocześnie współpracownikiem "Philadelphia Inquirer" i "Boston Globe". Alex Storożyński ukończył dziennikarstwo na State University of New York oraz Columbia University.

W roku 2004 polski „Przegląd" zaliczył Storożyńskiego w poczet 100 najbardziej wpływowych Polaków mieszkających za granicą, nazywając go „nowym typem lidera społeczności polonijnej". W roku 2005 „Polish-American World" nazwał go „Człowiekiem Roku". W roku 2006 Storożyński został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W roku 2007 American Center of Polish Culture z Waszyngtonu wręczyło mu nagrodę za wybitne zasługi w dziedzinie dziennikarstwa. 

W 1999 r. zespół redakcyjny, którego był członkiem, zdobył prestiżową nagrodę Pulitzera. Storożyński jest również laureatem wielu branżowych nagród dziennikarskich, w tym: George Polk Award (1999), Sigma Delta Chi Award (1999), Deadline Press Award (1999 i 2001), Associated Press Award (1996-1998 i 2000) oraz Silurian Awards (1997, 2001).

21 listopada 2008 roku zarząd Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku wybrał Alexa Storożynskiego nowym prezesem i dyrektorem wykonawczym Fundacji.

Storożynski urodził się w 1961 r. w Stanach Zjednoczonych, wychowywał się na Brooklynie, potem na Queensie - na Rockaway Beach. Jego matka Irena Krzyżanowska pochodziła z rodziny ziemiańskiej z Równego, zaś ojciec Dionizy Storożyński ze Lwowa.

Życzymy Alexowi Storożyńskiemu, aby praca nad książką o Kazimierzu Pułaskim powiodła się, aby przyniosła mu wiele satysfakcji i sukcesów!

Iwona Stefaniak

www.kosciuszkofoundation.org

storozynski2

ALEX STOROŻYŃSKI

Thaddeus Kosciuszko2

Chłopski książę, Tadeusz Kościuszko
i wiek rewolucji"

kosciuszkofoundation
herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce