Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

Zdzisław Szeląg w Warce

    W Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce 17 września gościł prof. Zdzisław Szeląg. Na spotkanie przybyło ponad 70 osób. Wielka radość, to że nie zabrakło młodzieży. Dyskusja po prelekcji była dogłębna, rzeczowa, pełna troski o treści, które profesor przybliża w wydawanych przez Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza w Grójcu „Zeszytach wiedzy o Grójeckiem”.
Część główna zawierała wspomnienia Zdzisława Szeląga z jego drogi życiowej ku ówczesnym osiągnięciom. Mówił o czasach sentymentalnych, kiedy to uczęszczał do szkół; o swoich nauczycielach i ich wpływie na tworzenie się jego własnej osobowości, o przyczynach przybycia na Mazowsze (wywodzi się bowiem z Galicji, a dokładnie z Ochmanowa koło Krakowa).

    Opowiadał jak niezwykłym doświadczeniem były dla niego w owym czasie sposoby na należytą egzystencję, niemożliwe do zastosowania na jego rodzimej ziemi: „tu wszystko się załatwiało”. Dziś też zaskakują go nowoczesne podejścia do tegoż problemu: „praca społeczna jest niemoralna” - tak oświecał profesora jeden z jego niedawnych adwersarzy. „Państwo każe sobie za wszystko płacić, więc obywatel nie może postępować inaczej”. A profesor, cóż, pracuje wciąż „non profit”.

    Oczywistym jest, że najwięcej ze swego wystąpienia Zdzisław Szeląg poświęcił „swemu dziecku”, tj. Towarzystwu Literackiemu im. A. Mickiewicza. Zachęcał do pisania wspomnień własnych, pamiętników, spisywania legend, opisywania rodzimej architektury, sag rodzinnych, itp. Objaśniał co wolno napisać, a z czym należy jeszcze się wstrzymać; jaka jest różnica między pisarstwem naukowym a własną interpretacją dziejów.

    Wiele miejsca dedykował Warce, której historia ujęta w wydaniach zbiorowych winna ukazać się samodzielnie. Dziękował ludziom tego mikroregionu, którzy bezinteresownie pomagali mu i pomagają w zbieraniu materiałów oraz środków materialnych na sfinansowanie dotychczasowych publikacji.

    Przekonywał o swoim obiektywnym weryfikowaniu przedstawianych mu propozycji wydawniczych, o apolityczności, o unikaniu oceny wydarzeń.

    Wierzę, iż każdy uczestnik spotkania był usatysfakcjonowany troską profesora o to, aby nie pozostawić niedomówień, by zaspokoić ciekawość i dociekliwość historyczną dyskutantów, by uszanować czas, który mu poświęcili jego goście.
Dziękujemy profesorze!

Kazimierz Kochański
gość z Grójca.

foto. Kazimierz Kochański


    Zdzisław Piotr Szeląg urodził się w 1932 roku w Ochmanowie k. Krakowa. Szkołę powszechną kończył w Zakrzowie, liceum w Wieliczce, filologię polską I-stopnia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach (1951-1954), stopień magistra uzyskał w 1961 roku na Uniwersytecie Warszawskiem. W latach 1954-1976 pracował w liceach: Mogielnicy i Grójcu.
W trakcie pracy zawodowej ukończył Studium Bibliotekarskie Ministerstwa Kultury i Sztuki. W latach 1976-1995 pracował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Poznańskim, habilitował się na podstawie pracy "Literatura zabroniona 1832-1862. Zjawisko-rynek-rozpowszechnianie". W 1993 roku został profesorem Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Od 1995 roku jest na emeryturze. Od 1974 roku jest prezesem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza Oddział w Grójcu.
Opublikował ok. 400 różnego rodzaju prac. Pracę zawodową łączył z pracą społeczną. Wyróżniony został odznaką - Zasłużony Popularyzator Wiedzy Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce