Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

Sień

Sień jest pomieszczeniem wprowadzaj±cym do pałacu, a zarazem pełni±cym funkcje reprezentacyjne. Prawdziw± sieni± stała się dopiero po ostatnim remoncie. Historycznie
sień pałacowa czy dworska miała za zadanie nie tylko przyj±ć w progi go¶ci, ale również zrobić wrażenie, zadziwić reprezentacyjno¶ci± sprzętów w niej zgromadzonych m.in. szaf sieniowych, ław, luster czy zegara.

Zgromadzone tu eksponaty sygnalizuj± tylko pierwotne przeznaczenie tego pomieszczenia. St±d w naszej sieni: szafa barokowa tzw. elbl±ska z XVIII w., skrzynie ubraniowe intarsjowane z XVIII w., komoda kolbuszowska i barokowe lustro. Warte zauważenia s± dwa portrety trumienne przodków rodziny D±mbskich (z XVII-XVIII w.), ostatnich wła¶cicieli pałacu, skoligaconych niegdy¶ z Pułaskimi. Obok szafy – wisi portret z XIX w. naszego patrona – Kazimierza Pułaskiego oraz mapa Polski wykonana tuż przed rokiem 1733. W tym to czasie Józef Pułaski został starost± wareckim.

Licz±cy się dwór miał też w sieni księgę go¶ci, do której łaskawie wpisywali się ci, którzy raczyli skorzystać z zaproszenia. Dlatego w sieni pałacu Pułaskich możesz dla potomnych złożyć swój autograf.

Z sieni widać było dwuskrzydłowe drzwi do salonu, a zatem zapraszamy do pałacowego dużego salonu.

Sień
herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorz±dow±
instytucj± kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce