Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

ryszarddruch02

moje konsekwentne trzymanie się polskiej kultury i sztuki, jej tworzenie i promowanie to świadomy, a zarazem przesycony uporem sposób na życie w obcym kraju

Ryszard Druch

RYSZARD DRUCH

Z OPOLA DO TRENTON 

druchplakat00Ryszard Druch urodził się 20 stycznia 1952 r. Chełmnie. Emocjonalnie związany jest jednak przede wszystkim z Opolem, gdzie przez trzydzieści jeden lat mieszkał, kształcił się i pracował. Miłość do Opola udokumentował w książce Plastyczniak i plastusie wydanej w roku 2009. Już w szkole podstawowej zdradzał inklinacje do ołówka, kredek i farb, co zaowocowało wstąpieniem do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa. Niestety nie udało mu się dostać na Akademię Sztuk Pięknych. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu, zostając, na podstawie rozprawy o stosunkach polsko-niemieckich, nauczycielem historii. W środowisku opolskim spełnił się jako pedagog, działacz harcerski, społecznik. Tymczasem w jego sercu cały czas grał blues kultury i sztuki, dźwięczał homo ludens, wił się obserwator rzeczywistości społeczno-politycznej. Słowem, w druhu Druchu cierpiał duch artysty.

I opolanin dopiął swego. Odcisnął swój ślad. Karykaturą zajął się na studiach. Jako karykaturzysta debiutował w 1978 r. w miesięczniku „Opole”. Publikował w pismach regionalnych i ogólnopolskich, miał wystawy indywidualne, uczestniczył w wystawach zbiorowych, zdobywał nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach satyrycznych. W 1986 r. został przyjęty – przy udziale Eryka Lipińskiego - do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Wydawałoby się, że osiągnął już wiele. Nic, tylko ugruntować swoją pozycję na rynku polskiej karykatury.

A on, Ryszard Druch, pod koniec 1991 r., gdy stawały zręby Trzeciej Rzeczypospolitej, wyjechał z kraju do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, za które w 1779 r. oddał życie Kazimierz Pułaski.

ryszarddruch03Nie sposób w katalogu wystawy, w kilku zdaniach, opisać wszystkiego. Ryszard Druch, społecznik, z trudem zaadaptował się w USA - w kraju pieniądza i imponującego kapitalizmu. Osiadł w Trenton (stan New Jersey) - w mieście Afroamerykanów i Polonii, w przybytku korupcji, przestępstw, handlu narkotykami i bronią, prostytucji. Stał się znanym karykaturzystą, grafikiem, artystą kabaretowym, pedagogiem, a przede wszystkim promotorem polskiej kultury i sztuki na obczyźnie. O tym wszystkim napisał sam. W książce Salon na 44 krzesła (Opole 2010) zaserwował czytelnikom smakowitą, przyprawioną obiektywizmem, humorem i autoironią potrawę, czyli historię swego pobytu na amerykańskiej ziemi, na ziemi bogactwa i biedy. Zderzenie wyobraźni z rzeczywistością okazało się szokiem. Tak wielu – jak zauważył - biednych ludzi naraz nigdy w Polsce nie widziałem!

Sprzedawał świąteczne choinki. Mył uniwersyteckie okna, krył dachy metodą na gorąco, sprzedawał pizzę. Wymyślił tytuł gazety („Spójnik”) i parał się dziennikarstwem. Inkasował kopniaki od życia. Wszakże byli i tacy, którzy podali mu pomocną dłoń, np. Andrzej Weiss, Henryk Drabiuk, Waldemar Piasecki czy Blanka Rosenstiel. Uczył się angielskiego. Wybijał się na samodzielność, aż się wybił…

ryszarddruch04W 1993 r. założył firmę graficzno-reklamową „Druch Studio”. W 1997 r. stworzył autorski kabaret „Odlot”. Od 2000 r. organizuje i prowadzi w Trenton „Salony Artystyczne”, czyli comiesięczne uczty polskiej kultury i sztuki, z których trzy ziściły się w Polsce, trzy w Filadelfii i jeden w Waszyngtonie. Pan Ryszard gościł wielu znakomitych aktorów, filmowców, naukowców, pisarzy i podróżników, aranżował koncerty muzyczne, wieczory teatralne, występy kabaretowe i happeningi artystyczne. Od 2003 r. jest właścicielem „Druch Studio Gallery”, a także „Akademii Sztuk Pięknych” dla dzieci i dorosłych, czyli szkoły artystycznej zarejestrowanej w Centrali Polskich Szkół Dokształcających w USA. Zainicjował i sponsoruje doroczną nagrodę-stypendium „Friend of Art.” przyznawaną Polakom zasłużonym na polu kultury i sztuki. W roku 2010 uhonorowano go doroczną nagrodą The Polish Club of Trenton, NJ, za zasługi na polu polskiej kultury wśród miejscowej Polonii. 100. „Salon Artystyczny” przeprowadzony w kwietniu 2011 r. w Trenton stanowił podsumowanie dwudziestoletniej pracy opolanina, mieszkającego w Trenton, na rzecz propagowania polskiej kultury i sztuki w USA. 

Robiąc bilans zysków i strat, Ryszard Druch przyznaje: opłaca się mieć polski paszport, być wiernym polskiej duszy, co wszakże nie musi oznaczać ślepej miłości, nacjonalizmu, a już na pewno pieniędzy.

Remigiusz Matyjas

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce