Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

II WYSTAWA
RĘKODZIEŁA LUDOWEGO
I ARTYSTYCZNEGO
ZIEMI GRÓJECKIEJ

otwarcie wystawy:
15 grudnia 2004 r.

grudzień 2004 - luty 2005

    II Wystawa Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Ziemi Grójeckiej zgromadziła dużą liczbę uczestników - 22 i jest kolejną prezentacją wytwórczości naszego regionu w Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce. Szeroko pojęty regionalizm i folklor w dobie obecności w Unii Europejskiej i rozpowszechniania się nowego stylu życia - może stanowić ważny argument w utrzymaniu tożsamości narodowej. Zgromadzone tu eksponaty to wytwory działalności artystycznej, które zaspokajają potrzeby i zamiłowania każdego z twórców. W rękodzielnictwie podobnie jak w innych sferach kultury zachowały się wątki dawne, tradycyjne, kontynuowane przez wieki i pokolenia jak i nowe, które niesie ze sobą współczesny świat.

    Cieszy fakt, że wśród uczestników naszej wystawy są ludzie bardzo młodzi : 19 - i 20 - latkowie jak również dojrzali: emeryci i renciści. Obok obrazów olejnych i rysunków, haftów różnych technik, mamy tu także fotografię, stroiki bożonarodzeniowe, patchwork, metaloplastykę i wyroby ze skóry. Mamy nadzieję na kolejne - coroczne spotkania twórców rękodzieła ludowego i artystycznego w naszym Muzeum.

Anna Matlakowska
 

Uczestnicy II Wystawy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego...

Małgorzata Chojnacka
Warka

Nauczyciel plastyki w PSP nr 1 w Warce. Absolwentka Studium Architektury i Budownictwa w Warszawie, następnie absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. W 1990 roku - studia magisterskie. Dyplom z rzeźby w pracowni doc. Mieleszko. Uprawia jednak malarstwo olejne na płótnie, desce, szkle i płycie. Tematyka prac różnorodna, począwszy od martwej natury - pejzaże, portrety i kwiaty (kadry). Od wielu lat związana ze Stowarzyszeniem Plastyków Ziemi Grójeckiej. Wystawy zbiorowe i indywidualne w: Lublinie, Warszawie, Grójcu, Warce, Kozienicach oraz Zalesiu Górnym. Wiele prac w zbiorach prywatnych w USA, Niemczech i Belgii.


Małgorzata Gajownik
Warka

Pracuje zawodowo. Z wykształcenia jest technikiem odzieżowym haft stanowi więc nie tylko hobby, ale wynika z zainteresowań zawodowych. Haftuje od 3 lat techniką krzyżykową a zajęcie się haftem zawdzięcza swojej teściowej choć w domu rodzinnym haftowanie i robótki ręczne były tradycją (babcia szydełkowała i robiła koronki, mama robótki na drutach). Najchętniej tematy do swoich obrazów czerpie z natury: stąd konie, kwiaty, wiatraki.


Zofia Gajownik
Warka

Rencistka, pracowała zawodowo jako ekonomistka. Haftowanie traktuje jako wspaniałe hobby i zajmuje się nim amatorsko od wielu lat. Zaczynała od haftu płaskiego potem był haft rychelieu, a obecnie wyszywa techniką krzyżykową obrazy o różnej tematyce od religijnej poprzez obrazy znanych malarzy polskich, kwiaty po martwą naturę. Haft jest relaksem i odpoczynkiem i najlepszą odskocznią od spraw dnia codziennego.


Lucyna Gizycka (1921-2002)
Warka

Haftem zajmowała się przez całe życie. Swoimi wyszywanymi obrusami, serwetami i makatkami obdarowywała swoich najbliższych. Pozostały one trwałą pamiątką dla całej rodziny.


Janina Górska
Warka

Mieszkanka Warki, nauczycielka matematyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tomasza Nocznickiego w Nowej Wsi. Haftem amatorsko interesuje się już od szkoły podstawowej. Wykonuje prace haftem: krzyżykowym, pełnym oraz rychelieu z wykorzystaniem mereżki i innych technik. Prace te stanowią wspaniały prezent z różnych okazji dla najbliższych i przyjaciół (niektóre są aż za oceanem). Haftowanie to odskocznia od problemów dnia codziennego i pracy zawodowej.


Barbara Ignacak
Warka

Artystyczne wykształcenie zdobyła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie oraz w W.S.P. w Kielcach. Pracuje w szkole jako nauczyciel sztuki. Posiada własną pracownię „Kompozycja”. Zajmuje się malarstwem (olej, pastel), tkactwem (gobelin). Interesuje się komputerowym światem twórczym wykonując ciekawe projekty graficzne. Jest autorką wielu dekoracji okolicznościowych dla szkół i kościołów. Inspiracją do jej twórczości jest człowiek, piękno natury, kompozycje martwych przedmiotów. Najgłębszej analizie poddaje barwę i światło. Na swoim koncie posiada wystawy indywidualne i zbiorowe oraz plenery. Cieszy się dużym uznaniem w środowisku poprzez aktywne uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych na terenie Warki, Kozienic i Grójca. Jest członkiem wielu organizacji artystycznych (Kozienickiego Klubu Twórców Kultury, Centrum Kultury Regionalnej w Grójcu). Maluje z wielką pasją i oddaniem, a jej prace znajdują się w zbiorach kolekcjonerów w kraju i poza jego granicami.


Maciej Ignaczak
Warka

Maluje już od ponad 20 lat i jest autorem ok. 4 tys. obrazów olejnych. Od 1995 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Malarzy i Rzeźbiarzy Warszawa-Stare Miasto. Maluje głównie na płótnie: pejzaże, kwiaty, akty, abstrakcje. Jego prace znajdują się w zbiorach MON, placówkach dyplomatycznych, zbiorach prywatnych w kraju oraz w USA, Szwecji, Francji, Grecji, Australii, Kanadzie, Niemczech i Brazylii. Uczestniczył w wielu warsztatach twórczych, wystawach zbiorowych i indywidualnych.


Adrian Iwanowski
Warka

Lat 26, doktorant Politechniki Warszawskiej. Amatorską fotografią zajmuje się od szkoły średniej. Fotografuje, bo jak sam mówi „lubi zatrzymywać na dłużej ulotne chwile”.


Jerzy Kabat
Wola Krobowa

Sadownik z Woli Krobowskiej k/Grójca. Malarstwem zajmuje się od 1959 roku. Początkowo była to grafika czarno biała . Obecnie maluje przeważnie w oleju.


Marek Kaczmarczyk
Warka

Uczeń klasy maturalnej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce. Rysowaniem zajmuje się od szkoły podstawowej. Używa głównie pasteli. Inspiracje czerpie z życia codziennego, spacerów i obserwacji ludzi. Jego marzeniem jest mała autorska galeria w Paryżu.


Helena Kazana
Warka

Absolwentka Studium Plastycznego. Działalność artystyczną rozpoczęła w Stowarzy-szeniu Plastyków Ziemi Grójeckiej przy ZNP w Grójcu, pod patronatem p. Rychtera. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Główną tematyką są tzw. „ginące krajobrazy”, przepojone romantyzmem Ziemi Mazowieckiej. Autorka bardzo wielu prac będących w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Organizatorka Galerii Autorskiej. Obecnie członek Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Grójeckiej przy Centrum Kultury Regionalnej w Grójcu.


Magdalena Kurek
Warka

Lat 22, ukończyła Liceum Zawodowe w Jasieńcu. Tam zaczęła poznawać tajniki rękodzieła. Jej marzeniem jest otworzenie własnej kwiaciarni, dlatego chciałaby kontynuować naukę w tym kierunku. Od blisko 5 lat zajmuje się amatorsko rękodziełem. Wykonuje prace różną techniką, wykorzystując różne materiały: skórę, suszoną trawę, tkaniny, drewno, sznurek.


Maria Machowska
Warka

Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego w Warce, pracuje zawodowo. Od kilku lat wszystkie wolne chwile poświęca haftowaniu obrazów o różnorodnej tematyce: są to kwiaty, martwa natura i pejzaże. Wykorzystuje także motywy religijne. Zajęcie to stanowi wspaniały odpoczynek i relaks. Wielką satysfakcję sprawia jej obdarowywanie bliskich swoimi pracami.


Danuta Mietelska
Grójec

Magister pedagogiki, pracuje w PSP nr 3 w Grójcu. Różnorodne prace ręczne wykonuje z zamiłowania, wiele swoich prac zdobi haftem: obrusy, serwety, bieliznę itp., najczęściej jednak haftuje obrazy z kwiatami. Dziergania na drutach, szydełkowania oraz haftu nauczyła się od mamy i babci. Od 1995 roku należy do Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Grójecjkiej przy Centrum Kultury Regionalnej, obecnie pełni w nim funkcję prezesa. W dorobku ma 2 wystawy indywidualne oraz wiele zbiorowych w: Kozienicach, Warce, Tarczynie i Warszawie.


Maciej Oszczak
Grójec

Jest artystą malarzem, muzykiem i poetą. Pierwszą swoją własną wystawę miał w 1993 roku, brał udział w wystawach w: Warszawie, Grójcu, Warce, Tarczynie, Bydgoszczy, Pile, Kozienicach. Uczestnik wielu warsztatów artystycznych, plenerów plastycznych oraz Ogólnopolskich Spotkań Animatorów Sztuki. Jest jednym z twórców statutu Stowarzyszenia Grójeckich Plastyków działającym przy CKR w Grójcu. Współpracuje ze Szkołą Specjalną w Jurkach w organizowaniu konkursów plastycznych dla dzieci specjalnej troski. Gra w zespole muzycznym na gitarze basowej.


Władysław Pączek
Warka

Ukończył Wydział Ogrodniczy SGGW w Warszawie, od 1972 roku prowadzi wraz z żoną, Krystyną kwiaciarnię w Warce, która jest zrzeszona w sieci Poczty Kwiatowej. Uczestnik warsztatów i pokazów organizowanych przez Biuro Kwiatowe. Kilka prac z warsztatów znalazło się w katalogach i czasopismach fachowych. Trzykrotnie brał udział w konkursie i wystawie Storczyki na Czerskiej w Warszawie, otrzymał wyróżnienie i I nagrodę publiczności za wiązanki ślubne i aranżację stoiska. Członek Zarządu Stowarzyszenia Kupców Polskich w Radomiu.


Daria Pelchen
Grójec

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, specjalność - formy użytkowe. Ma za sobą 3-letnią praktykę w teatrach „Lalka” i „Guliwer” w Warszawie. Maluje obrazy, portrety oraz świadczy usługi dekoratorskie.


Sławomir Sajnok
Warka

Fotografią zajmuje się od 1972 roku i wypełnia ona nie tylko życie zawodowe, ale jest jego prawdziwą pasją.


Dariusz Sieczka
Tarczyn

Od 1988 roku mieszka i pracuje na terenie gminy Tarczyn. Już od dzieciństwa interesował się rysunkiem i malarstwem, najbardziej lubi malować: pejzaże, martwą naturę oraz zamki i pałace. W szkole podstawowej należał do kółka plastycznego, brał udział w wielu konkursach i wystawach. Stosuje różne techniki malarskie: akwarelę, grafikę i olej. Od 1997 roku maluje portrety. Wykonuje także scenografie do przedstawień teatralnych wystawianych w Domu Kultury w Tarczynie. Brał udział w wystawach w: Kielcach, Grójcu, Kozienicach i Warszawie. Należy do Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Grójcu. Jest artystą samoukiem.


Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
Jurki

Działa od 1945 roku i obejmuje: Szkołę Podstawową, Gimnazjum, Zasadniczą Szkołę Zawodową, internat oraz Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy dla dzieci z umiarkowanym upośledzeniem. Ośrodek dysponuje siedmioma klasami - pracowniami i rozwija zainteresowania swoich wychowanków w różnych dziedzinach plastyki: rysunek, malarstwo, metaloplastyka. 


Jadwiga Szynkowicz
Warka

Emerytka (40 lat pracy zawodowej m. in. w Gminnej Spółdzielni „SCh” w Warce). Pasją życia stało się szydełkowanie, którego nauczyła się sama i zajmuje się nim od ponad 30 lat. Stanowi ono ucieczkę od choroby i daje wiele zadowolenia, satysfakcji, przynosi uspokojenie. Swoimi wyrobami: obrusami, serwetami, firanami, bieżnikami czy drobniejszymi jak: kołnierzyki, serwetki obdarowuje całą swoją rodzinę, bliskich, przyjaciół i znajomych. Wiele prac znajduje się w kościele Matki Bożej Szkaplerznej.


Teresa Zatorska
Warka

Nie pracuje zawodowo a czas wolny wypełnia haftowaniem obrusów, serwetek, bieżników, poduszek, wykorzystując motywy ludowe i własną wyobraźnię. Wykonuje też obrazy haftem krzyżykowym, dla których inspiracją są motywy religijne lub malarstwo.

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce