Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

pulaski2008a

Dzień Pułaskiego w Warce

pod hasłem 400-lecia pobytu Polaków w Ameryce

15 października w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce obchodzono 229 rocznicę śmierci Kazimierza Pułaskiego i 400-lecie pobytu Polaków na ziemi amerykańskiej. Uroczystość rozpoczęła się przed pomnikiem bohatera dwóch narodów częścią patriotyczną, którą zainaugurowały wystąpienia Iwony Stefaniak – dyrektor wareckiego muzeum, Janusza Różyckiego – Starosty Grójeckiego oraz Radosława Kreczmańskiego – Wiceburmistrza Warki. Następnie głos zabrał gość szczególny - Pani Candece Faber – zastępca attaché kulturalnego Ambasady USA w Polsce, bowiem to właśnie placówka dyplomatyczna Stanów Zjednoczonych objęła patronatem honorowym obchody Dnia Kazimierza Pułaskiego w Warce. Pani Faber swą przemową wygłoszoną poprawną polszczyzną wzbudziła podziw wśród wszystkich zebranych. W swej wypowiedzi odwoływała się do szlachetnych idei wolności i równości, które na kontynencie amerykańskim reprezentowali również Polacy na czele z Kazimierzem Pułaskim.

Obchody Dnia Kazimierza Pułaskiego w Warce zaszczycili swoją obecnością, m. in. Maciej Nowak – attache Departamentu Ameryki Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Alicja Walczyk – dyrektor Domu Polonii w Pułtusku, Katarzyna Szrodt – kurator Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. I.J. Paderewskiego - Łazienki Królewskie w Warszawie, Stanley Naj – działacz polonijny z USA, a także konserwator zabytków – Marek Figiel – dyrektor delegatury w Radomiu, Leszek Kałuża - dyrektor Browarów Warka.

Władze powiatu grójeckiego reprezentowali: Starosta Janusz Różycki, Wicestarosta Marian Górski, Przewodniczący Rady Jarzy Kaźmierczak, Wiceprzewodnicząca Rady Małgorzata Woźniak, Członek Zarządu – Tadeusz Kulawik, radni powiatowi z Warki; władze miasta Warki: Wiceburmistrz Radosław Kreczmański, Wiceprzewodnicząca Rady Bożena Michalak.

W imieniu Posła RP Czesława Czechyry uroczysty list odczytał jego asystent Artur Banasiewicz, w imieniu Członka Zarządu Woj. Mazowieckiego Piotra Szprendałowicza list odczytał Andrzej Zaręba.

Duże uznanie wzbudziło Wojsko Polskie: Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Warszawy – III Batalion Zabezpieczenia pod dowództwem por. Przemysława Kubickiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych – I Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Warszawy-Wesołej pod dowództwem majora Artura Czereszewskiego. Wojsko poprowadziło apel poległych oraz czuwało nad oprawą uroczystości, m. in. wystawiło wartę honorową pod pomnikiem Pułaskiego, asystowało przy składaniu kwiatów, demonstrowało musztrę oraz oddało salwę honorową.

Warto podkreślić fakt, że w uroczystości wzięły udział także delegacie: Politechniki Radomskiej im. K. Pułaskiego oraz Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. K. Pułaskiego z Częstochowy oraz duża grupa dzieci i młodzieży z wareckich szkół. Hołd Pułaskiemu oddało kilkanaście pocztów sztandarowych.

Po części patriotycznej dyrektor muzeum zaprosiła gości do muzeum na część artystyczną, na którą składał się wernisaż wystawy: Pierwsi Polacy w Ameryce – w 400-lecie przybycia do Jamestown” oraz projekcję filmu edukacyjnego o początkach osadnictwa w Wirginii.

Wystawa stwarza możliwość zapoznania się z nieznanymi faktami z życia pierwszych Polaków w Ameryce, którzy dotarli do Nowego Świata w październiku 1608 roku. Niewielu z nas wie, że to właśnie Polacy założyli na terenie osady Jamestown w Wirginii pierwsze przedsiębiorstwo na kontynencie amerykańskim – hutę szkła. Mieli opinię doskonałych rzemieślników i żołnierzy. Wystawa żywo zainteresowała wszystkich gości.

Dzień Kazimierza Pułaskiego w Warce był dobrą okazją, aby przypomnieć tak ważną rocznicę, jaką jest 400-lecie pobytu Polaków na ziemi amerykańskiej. Wszak Kazimierz Pułaski najmocniej zapisał się w historii Stanów Zjednoczonych, nie był jedynym naszym rodakiem, który tę historię współtworzył. Miał też wielu poprzedników. I choć ich życie nigdy nie stało się tak głośnym jak Pułaskiego, to jednak odegrali ważną rolę w historii Ameryki, m. in. przyczyniając się przetrwania pierwszej osady, a następnie do rozwoju przemysłu amerykańskiego.

pulaski2008b

Galeria zdjęć z obchodów Dnia Kazimierza Pułaskiego

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce