Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

Polski Poemat Dydaktyczny

Na zakończenie roku – 30 grudnia - znani muzycy jazzowi: Andrzej Mitan, Janusz Skowron, Tadeusz Sudnik, i Zbigniew Wegehaupt zaprezentowali w wareckim muzeum POLSKI POEMAT DYDAKTYCZNY.
Organizatorami tego oryginalnego przedsięwzięcia byli: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.
Przygotowany przez artystów performens to dialog pomiędzy twórcami a uczestnikami wydarzenia. Poezja dĽwiękowa zaprezentowana przez Andrzeja Mitana przenika się z muzyk± elektroniczn± i dĽwiękami kontrabasu. Artysta przedstawił uczestnikom cytaty z zakresu teorii sztuki i fragmenty ¶wiatowej literatury filozoficznej. Zaprezentował także swoj± definicję sztuki: Sztuka to manifestowany przez artystę proces tworzenia niepodległej rzeczywisto¶ci. Na zakończenie spektaklu performer rozdał wszystkim uczestnikom czerwone karteczki z definicj± ELITY. Działanie zakończyło się wspólnym, kilkakrotnym odczytaniem definicji:

Elita to ludzie żyj±cy w prawdzie,
Których charakteryzuje bezinteresowno¶ć
W czynieniu dobra i piękna
.

Miejsce obok Andrzeja Mitana zaj±ł milcz±cy kompozytor – Ryszard Maliszewski. Publiczno¶ć zgromadzona tego wieczoru w Muzeum miała okazję spotkać znanych i cenionych artystów sceny jazzowej.

Andrzej Mitan – to animator kultury, performer, mieszkaniec Grójca. W 2004 roku ¶więtował 35-lecie pracy artystycznej. Otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego za całokształt swoich dokonań. Należy do jednych z najbardziej oryginalnych i zjawiskowych postaci polskiej sceny wokalnej. Był współorganizatorem Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

Janusz Skowron – jeden najwybitniejszych pianistów jazzowych, nazywany „nadwornym panist±” Tomasza Stańki. Współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, ale także ze ¦cierańskim i Lewandowskim. Wielokrotnie wyróżniano go w plebiscytach i ankietach „Jazz Forum”. W Polskim Poemacie Dydaktycznym zagrał na elektronicznych instrumentach klawiszowych

Tadeusz Sudnik – twórca „studia dĽwięków niemożliwych”. Pracuje z uzyciem syntezatorów, komputera i różnej innej elektroniki. Przez lata grał z Tomaszem Stańko. Zrealizował legendarne Studio Eksperymentalne Polskiego radia. Tworzy multimedialne spektakle i „jam sesion’s”. Guru polskiej sceny eksperymentalnej.

Zbigniew Wegehaupt – mistrz kontrabasu. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi, mi.in. z: Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Seifertem, Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim. Jest wykładowc± klasy kontrabasu w państwowej Szkole Muzycznej w Warszawie. Jest cenionym muzykiem studyjnym.

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorz±dow±
instytucj± kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce