Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

PIOTR WYPYCH
KRAJOBRAZY ZNAD PILICY 
(Wystawa prezentowana była od czerwca do sierpnia 2004 r.)

    Z wykształcenia leśnik i artysta grafik. W 1995 roku ukończył Krakowską Akademię Sztuk Pięknych, Wydział Grafiki - specjalizacja grafika projektowa - książka, aneks do pracy dyplomowej z fotografii, ponieważ w tych latach Katedra Fotografii w Krakowie nie posiadała prawnych i organizacyjnych możliwości nadawania dyplomów.
Po ukończeniu ASP podjął pracę w Zespole Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy, gdzie pracuje do dziś. W pracy łączy swoje dwa zawody, które się świetnie uzupełniają.

    Zajmuje się wydawnictwami i promocją Nadpilicznych Parków i Regionu, wystawiennictwem, dokumentacją fotograficzną, zasobami dziedzictwa kulturowego doliny Pilicy. Oprócz pracy w Zespole Parków cały czas wykonuje wolny zawód artysty grafika. W zakresie grafiki zajmuje się projektowaniem książek, folderów, plakatów i kalendarzy, wykonuje szereg ilustracji książkowych w technice akwareli.

    W fotografii ulubionym motywem jego zdjęć jest krajobraz; z wielkim zaangażowaniem emocjonalnym fotografuje swoją „małą ojczyznę” jaką jest Ziemia Piotrkowska. Od 10 lat zajmuje się bada-niami nad sakralną sztuką ludową w dolinie Pilicy i w całej Polsce, w szczególności kapliczkami i krzy-żami przydrożnymi. Piotr Wypych swoje fotografie prezentował na wielu autorskich wystawach w kraju i za granicą.

*  *  *

    W grudniu 1995 roku Wojewoda Piotrkowski powołał Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, obejmujących trzy parki: Przedborski, Sulejowski i Spalski. Zostały one utworzone w celu zachowania i ochrony cennych przyrodniczo obszarów będących pozostałością Puszczy Pilickiej oraz fragmentów Wyżyny Przedborskiej wraz z doliną rzeki Czarnej Włoszczowskiej.

    Najważniejszym celem Zespołu jest ochrona wszystkich składników środowiska abiotycznego, biotycznego i kulturowego. Puszcza Pilicka jest największym kompleksem leśnym w Polsce środkowej. Łączna powierzchnia lasów, wchodzących w jej skład wynosi 55 tys. hektarów. Ten swoisty, naturalny krajobraz doliny Pilicy, krajobraz wysoczyzn środkowopolskich wraz z niezbyt jeszcze zniszczoną szatą roślinną, zwłaszcza leśną, licznymi zabytkami kultury materialnej, żywym folklorem i bogatą historią powinien być zachowany, właściwie zagospodarowany i chroniony, aby mógł służyć społeczeństwu jako wartościowy obszar rekreacyjny, a nauce jako obszar badań.

    Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych jest największym naturalnym terenem przyrod-niczym i wypoczynkowym dla aglomeracji łódzkiej, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowiec-kiego, Radomska i Bełchatowa. O znaczeniu tego obszaru świadczy fakt, że został on zaliczony do Krajowej Sieci Ekologicznej ECONET. Europejska sieć ECONET jest próbą stworzenia hierarchicznego rejestru obszarów o najwyższych walorach przyrodniczych w skali kontynentu. Według ECONET POLSKA teren Zespołu dzieli się na dwie części:
1. Przedborski obszar węzłowy o znaczeniu krajo-wym 18K - Przedborski Park Krajobrazowy,
2. Puszcza Pilicka jako obszar węzłowy o znaczeniu międzynarodowym 21 M - Sulejowski i Spalski Park Krajobrazowy.

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce