Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

noc2009baner

Noc Muzeów w Warce

16 maja punktualnie o godzinie 20.00 w Pałacu Pułaskich w Warce – Winiarach rozpoczęła się Noc Muzeów. Mimo niekorzystnej pogody goście nie zawiedli i licznie stawili się w muzeum. Wszystkich przybyłych powitali pracownicy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego ubrani w XVIII wieczne stroje, podkreślając tym samym niezwykłą atmosferę wieczoru.
W największej komnacie wareckiego pałacyku dyrektor muzeum – Iwona Stefaniak oraz wicestarosta powiatu grójeckiego Marian Górski dokonali uroczystego otwarcia imprezy, po czym nastąpiło wspólne zwiedzania sal muzealnych, by następnie zgromadzić się w bibliotece, gdzie została przedstawiona prezentacja multimedialna dotycząca rozwoju i modernizacji Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Bowiem już niedługo rozpocznie się gruntowny remont Pałacu na Winiarach, by w 2011 roku niegdysiejsza posiadłość Pułaskich odzyskała dawny blask, na który w pełni zasługuje.
Tuż po wizycie w bibliotece goście przenieśli się do sal wystaw czasowych, gdzie odbył się wernisaż wystawy „W związku z plakatem” Joanny Górskiej i Jerzego Skakuna – absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, projektantów grafiki wydawniczej i plakatu. Podczas otwarcia ekspozycji głos zabrali: dyrektor Iwona Stefaniak i wicestarosta Marian Górski, który oficjalnie ogłosił wystawę za otwartą oraz Janusz Górski – profesor ASP w Gdańsku, grafik i zarazem osoba, która wywarła duży wpływ na artystyczną twórczość Joanny Górskiej i Jerzego Skakuna.
Wernisaż nie był jednak ostatnią atrakcją dla wszystkich przybyłych w tę noc do Pałacu Pułaskich. Na prawdziwych melomanów i nie tylko, czekała nie lada uczta. W największej sali muzeum odbył się koncert „Muzyka jaką kochacie” w wykonaniu orkiestry smyczkowej Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza z udziałem sopranistki Katarzyny Laskowskiej i Rafała Bartmińskiego - jednego z najbardziej obiecujących polskich tenorów. Na występ artystów przybył m. in. starosta powiatu grójeckiego Janusz Różycki z małżonką. Po koncercie, odbył się spacer po parku w Winiarach, podczas którego na uczestników czekały liczne niespodzianki. Przewodnikiem po parku była dyrektor Iwona Stefaniak, która opowiadała historie i legendy związane z tym urokliwym miejscem. Park na nowo zatętnił XVIII – wiecznym dworskim życiem. W okolicach zabytkowej kolumnady, gdzie ponad dwa wieki temu znajdowała się romantyczna altana można było spotkać damy w epokowych sukniach, a nieco dalej, na jednej z polan wszystkich zaskoczył widok samego Kazimierza Pułaskiego, który brał udział w pojedynku na szable o względy Franciszki Krasińskiej – swojej największej miłości. Oczywiście Pułaski był ekspertem w dziedzinie fechtunku, więc i o wynik tej potyczki można było być spokojnym. Korzystając z okazji, każdy mógł porozmawiać z Kazimierzem Pułaskim i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Około północy odwiedził pałac Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz z rodziną. Miał okazję także spotkać się z samym Kazimierzem Pułaskim. 
Do późnych godzin nocnych zwiedzający zaglądali na wareckie Winiary. Nawet nieprzychylna aura nie była w stanie zniechęcić do zwiedzania miłośników historii i kultur, w końcu przecież taka niezwykła noc jest tylko raz w roku.
 

noc2009-5
noc2009-4
noc2009-6
noc2009-1

GALERIA ZDJĘĆ

nocmuzeum2009-2
herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce