Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

W czwartkowe popołudnie (25 października), zgromadzeni w bibliotece Muzeum mieli okazję wysłuchać niezwykłego koncertu muzyki baroku, w wykonaniu Zespołu Viol da Gamba w składzie: Kazimierz Gruszczyński, Kazimierz Pyzik i Maria Sarap. Artyści grali na violach da gamba utwory Adama Jarzębskiego, Marcina Mielczewskiego i Kaspra Forstera.
Adam Jarzębski, urodzony ok. 1590 roku w Warce, zmarł w 1649, skrzypek w kapeli króla Zygmunta III, później Władysława IV. Był autorem wierszowanego Gościńca abo Krótkiego Opisania Warszawy z okolicznościami. Był to pierwszy przewodnik po stolicy, wydany w 1643 roku, który zawierał niezwykle cenne informacje o muzyce, muzykach i teatrze muzycznym. Z dorobku Adama Jarzębskiego melomani usłyszeli: Concerto Primo, Concerto Terzo, Concerto Quarto oraz utwory poświecone trzem miastom, a zatytułowane: Konigsberga, Norimberga i Berlinesa.
Muzycy wykonali jeszcze Canzonę Marcina Mielczewskiego i Sonatę a 3 Kaspra Forstera.
Wszystkie utwory wykonywane były na violach da gamba. Viola da gamba to instrument smyczkowy, który posiada od 3 do 7 strun, a grający na niej zachowuje pozycję siedzącą, a ponieważ nie posiada ona nóżki, trzyma się ją miedzy kolanami (włoskie gamba = kolano). Viola poprzez swoją konstrukcję jest nieco zbliżona do współczesnego kontrabasu. Te i wiele innych ciekawych informacji przekazał prowadzący całość Zbigniew Pawlicki. Muzykolog, działacz muzyczny, publicysta, organizator życia muzycznego. Jest twórcą i inicjatorem oraz kierownikiem artystycznym wielu festiwali i imprez muzycznych, jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w kamieniu Pomorskim, Festiwal im. H. Wieniawskiego e Szczawnie – Zdroju, Koncerty Pokoju i wielu innych. Zbigniew Pawlicki od wielu lat związany z Warką, wielokrotnie przyjeżdżał do muzeum z koncertami muzyki poważnej i kameralnej. Ekspert tematów muzyki poważnej teleturnieju Wielka Gra w Telewizji Polskiej.
Koncert zorganizowano w ramach Tryptyku Polskiego (pierwszy z koncertów odbył się 12 października). Na ostatni z cyklu zapraszamy 14 listopada o godz. 17.00. Będzie to recital fortepianowy Karola Radziwonowicza, który zagra utwory wielkiego pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego, a koncert zatytułowany został: Wielki Patriota – Wielki Muzyk. Serdecznie wszystkich zapraszamy. Wstęp wolny.

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce