Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

communiographis2013a

20 lat Communio Graphis z Góry Kalwarii

20 kwietnia grupa artystyczna Communio Graphis z Góry Kalwarii obchodziła 20-lecie działalności. Uroczysty wieczór jubileuszowy połączono z wernisażem wystawy na terenie sali imprez budynku straży pożarnej w Górze Kalwarii. Przybyło wielu gości, m.in. władze miasta i gminy Góra Kalwaria na czele z burmistrzem Dariuszem Zielińskim, zaprzyjaźnieni artyści z Piaseczna, Konstancina i Otwocka, żona ś. p. Stefana Lisowskiego – Anna Lisowska wraz z Rodziną, dyrektorzy szkół i stowarzyszeń kulturalnych z regionu, przyjaciele grupy, a także delegacja naszego muzeum. Nie zabrakło gratulacji, podziękowań za współpracę i okolicznościowych przemówień. Wszyscy z wielkim wzruszeniem wspominali założyciela i opiekuna grupy ś. p. Stefana Lisowskiego (28.06.1928 +27.03.2010) - artystę rzeźbiarza i malarza, który w 1987 roku zamieszkał w Wólce Dworskiej koło Góry Kalwarii, a następnie w latach 1991-93 wraz z ks. Jarosławem Gamrotem (marianinem, absolwent Liceum Plastycznego w Krakowie) i Ryszardem Wysockim (pracownikiem Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii, członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków) – założył grupę artystyczną pod nazwą Communio Graphis.

Grupa skupiła zakochanych w sztuce profesjonalistów i amatorów: rzeźbiarzy, malarzy, grafików, fotografików, a nawet gobeliniarzy. Początkowo malowali, rzeźbili, rysowali na działce ś. p. Stefana Lisowskiego, pod okiem Mistrza poznawali tajniki sztuki, doskonalili swój warsztat. Kiedy przybywało coraz więcej chętnych do nauki pod okiem artysty, wynajęcie lokalu na pracownię stało się konieczne. Z pomocą przyszli Księża Marianie z parafii w Górze Kalwarii, którzy oddali salkę katechetyczną do dyspozycji artystów. Uroczyste otwarcie pracowni miało miejsce 11 stycznia 1992 r. Grupa liczyła około 15 osób, głównie założycieli, artystów amatorów i młodzieży. Do najstarszych uczniów ś. p. Stefana Lisowskiego należy zaliczyć: Ireneusza Kaliściaka, Danutę Kotulską, Andrzeja Kłosa, Eugeniusza Węgiełka.

W październiku 1993 roku w podziemiach kościoła parafialnego odbyła się pierwsza wystawa prac grupy Communio Graphis, na której 20 twórców nieprofesjonalnych zaprezentowało swoje prace. Dodatkowo udostępniono dla zwiedzających twórczość dzieci uczestniczących w zajęciach. Pierwszą wystawę obejrzało 1780 osób.

Pierwsze ekspozycje prac twórców Communio Graphis wywołały duże zainteresowanie miejscowego społeczeństwa. Potem artyści zaczęli pokazywać się poza terenem miasteczka. Grupa eksponowała swoje osiągnięcia w Piasecznie, Czersku, w Chylicach. Cieszyła się coraz większym zainteresowaniem. Ze względu na przebudowę i remont klasztoru, pracownia przy kościele istniała tylko do 1995 r. Kolejne trzy lata artyści spotykali się u Stefana Lisowskiego w Wólce Dworskiej. Do grupy dołączyli w tym czasie: Marek Czapkarski, Jan Drewicz, Teresa Pietras, Dariusz Zawadka. Nigdy nie było regularnych spotkań. Nie było przymusu. Każdy kto przychodził do ś. p. Stefana Lisowskiego – przychodził z przyjemnością. Malował, rzeźbił, robił to, co sprawiało mu przyjemność. Otwartość, prostota i nastawienie do drugiego człowieka jakie miał ś.p. Stefan Lisowski, do tego chęć pomocy każdemu, kto chciał tworzyć – sprawiała, że ubogacał coraz to innych ludzi swoim doświadczeniem. Jego energia otwierała przed adeptami sztuki możliwość własnych poszukiwań, opartych o doświadczenia Mistrza. Zawsze starał się im pomóc, nauczyć, ale i zachować ich indywidualizm. Zawsze był wymagający, żywiołowo przeprowadzał korekty, ale i życzliwy w przekazywaniu porad. Wszystko to zapamiętali i bardzo miło wspominają.

Od 1998 r. grupa Communio Graphis ma swoją stałą pracownię w Górze Kalwarii. Władze miasta, doceniając działalność artystów przyznały im lokal przy ul. Pijarskiej 40. Zorganizowano tu pracownię i galerię grupy. Poza indywidualną twórczością i spotkaniami grupy – organizowane są tam zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Artyści uczestniczyli w bardzo wielu wystawach, m.in. w muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. W swojej galerii prezentowali także innych artystów z Konstancina, Piaseczna, Chełma, Otwocka, Kozienic. Obecnie opiekunem grupy jest Jan Drewicz. Wprowadzony w tajniki sztuki i pracy pedagogicznej przez swojego Mistrza - przekazuje wiedzę i doświadczenie najmłodszym. Stefan Lisowski powtarzał często: cudownym jest, kiedy można przygotować swojego następcę, wprowadzać go we wszystkie tajniki pracy pedagogicznej, móc do tego pomagać i doradzać.

Cieszy fakt, że grupa przetrwała 20 lat. Artystom z Góry kalwarii udało się stworzyć wspólnotę twórców i przyjaciół. Pomimo wielu problemów, nadal spotykają się, razem tworzą i wystawiają prace. Nie da się ukryć, jak bardzo brakuje im Mistrza – ś. p. Stefana Lisowskiego. Nie tylko jako artystycznego przywódcy, ale także przyjaciela i człowieka. Jego pamięci zadedykowano album, wydany na 20-lecie grupy, autorstwa Anny Bąk – malarki, a zarazem historyk sztuki, która pierwsze kroki artystyczne stawiała pod okiem ś. p. Stefana Lisowskiego. Pamiątkowy album, sfinansowany przez władze Góry Kalwarii otrzymali wszyscy goście przybyli na 20-lecie grupy.

Praca członków Communio Graphis - zarówno twórczość artystyczna, jak i dbanie o potrzebę obcowania ze sztuką i kulturą – zawsze była godna zauważenia. Muzeum współpracowało z założycielem grupy ś. p. Stefanem Lisowskim i wieloma członkami już od 1994 roku. Kilkakrotnie mieliśmy okazję prezentować Państwa prace artystyczne w naszym muzeum. W ciągu tych 20 lat Grupa Communio Graphis odcisnęła trwały ślad i na zawsze zapisała się na kartach historii Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. 

Serdecznie dziękujemy za wieloletnią współpracę. Jesteśmy pełni uznania dla działalności Grupy Communio Graphis i kontytuowania dzieła Stefana Lisowskiego.

Iwona Stefaniak

CG2013 -82
CG2013 -65
CG2013 -96
CG2013 -88
CG2013 -71
herbgroj2010
CG2013 -04
CG2013 -12
CG2013 -07
CG2013 -15
CG2013 -17
CG2013 -18
CG2013 -20
CG2013 -08
CG2013 -25
CG2013 -36
CG2013 -40
CG2013 -43
CG2013 -44
CG2013 -46
CG2013 -48
CG2013 -49
CG2013 -51
CG2013 -52

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce