Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to

Kronika  zplacu budowy

Muzeum na Facebooku:

facebook MUZEUMPULASKI
Muzeum na Twitterze @muzeumpulaski

@muzeumpulaski

Muzeum
jest członkiem
Loklanej Organizacji
Turystycznej
Warkocz Pilicy

Czas trwania wystawy: 19.01.2007-22.02.2007


„40 lat minęło”

Z okazji roku jubileuszu 40-lecia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w salach wystaw czasowych otwarto wystawę pt. „40 lat minęło”. Ekspozycja prezentuje fotografie, plakaty, wydawnictwa, katalogi, zaproszenia z 40-letniej działalności Muzeum.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaczęło formalnie swoją działalność z dniem 1 stycznia 1967 r. Zalążków muzealnictwa na tym terenie należy szukać znacznie wcześniej niż 40 lat temu. Pierwsze przesłanki utworzenia Muzeum w domu rodzinnym Kazimierza Pułaskiego rodziły się jeszcze przed II wojną światową w otoczeniu hrabiego Wacława Dąmbskiego – ostatniego właściciela Winiar. Władysław Szafer – rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i historyk Juliusz Harbut – czynili pierwsze starania o uczynienie z Winiar symbolu więzi polsko-amerykańskich. To z ich inicjatywy w 1939 roku pobrano ziemie z Winiar w celu złożenia jej na polu ostatniej walki K. Pułaskiego w Savannah. Kolejną drogę do powstania muzeum przecierali regionalni działacze i nauczyciele skupieni wokół Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego: Wiktor Krawczyk i Aleksander Gajewski. Warecki oddział PTK już na pierwszym zebraniu Zarządu - 2 września 1947 r. zaplanował zorganizowanie Muzeum i wyszukanie lokalu dla niego. Szybko zrodził się pomysł, że najlepszym miejscem na Muzeum będzie dwór w Winiarach. Rozpoczęto usilne starania o stworzenie Muzeum Regionalnego w Warce. Należy podkreślić fakt, że w tym samym roku 1947 zorganizowano pierwszy Dzień Kazimierza Pułaskiego z uroczystą akademią, w której wziął udział z-ca Ambasadora USA w Polsce Gerald Keith. 28 IV 1948 r. Stanisław Marciniak – dyrektor Gimnazjum na Winiarach wyraził zgodę na bezpłatne przekazanie jednej z sal na organizację Muzeum. Także w 1948 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki uznało dwór wraz z parkiem za zespół zabytkowy. Tak powstawały warunki dla Muzeum Regionalnego PTTK w Warce. Pierwsze zbiory Muzeum stanowiła archeologia z wykopalisk na tych terenach, dokumenty historyczne, numizmaty, stroje ludowe. W większości były to dary miejscowej ludności.
Przełomem był rok 1961, kiedy to 18 stycznia Rada Ministrów podjęła uchwałę o odbudowie dworu w Winiarach i urządzenia w nim Muzeum państwowego poświeconego Kazimierzowi Pułaskiemu. Organizatorem i kustoszem powstającego Muzeum został Olgierd Puciata – Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie. Puciata był historykiem sztuki, człowiekiem wielkiej wiedzy i pasji. To wg jego koncepcji powstało to Muzeum. Po generalnym remoncie w latach 1962-66 - 1 stycznia 1967r. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zaczęło formalnie funkcjonować. Opracowano pierwszy statut, program działania i określono zadania. Tak powstało historyczno-biograficzne Muzeum poświecone Pułaskiemu, ale także specjalizujące się w eksponowaniu tematyki emigracyjnej. Równocześnie placówka dokumentowała historie miasta i okolic. Prowadzono własne badania historyczne i archeologiczne. Poprzez takie badania do Warki trafiła Anna Kornatek z wykształcenia archeolog. Od 1965 r. pomagała Olgierdowi Puciacie organizować Muzeum. Wśród osób, które pracowały tu w latach kształtowania się instytucji byli także: Wojciech Chmurzyński – historyk sztuki, wykształcony pod okiem prof. Lorentza, kierownik Muzeum w latach 1971-72 i Marian Mizeraczyk kierownik Muzeum w latach 1972-73. Od 1 stycznia 1974 roku kierownikiem, a potem dyrektorem Muzeum - do kwietnia 2004 roku była Anna Kornatek.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego posiada 1731 eksponatów i 4200 woluminów, 136 depozytów obcych i 18 własnych depozytów w innych muzeach. 80 % kolekcji stanowią zakupy, a około 20 % dary. Wiele znaczących eksponatów pochodzi z prywatnych kolekcji Polonii amerykańskiej. Należy tu wspomnieć o Lodzie i Edwardzie Różańskich z Chicago, którzy przesz wiele lat słali do Warki pamiątki polonijne.
W minionym 40-leciou Muzeum realizowało działalność naukową i wydawniczą. Odbyło się 11 sesji naukowych i popularno-naukowych dotyczących badań regionu i miasta Warki. Wydano 73 publikacje – w tym katalogi wystaw, materiały z sesji, przewodniki, plakaty. W działalności wystawienniczej Muzeum przygotowało około 300 wystaw. Wiernie realizowało program eksponowania artystów emigracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych. W cyklu wystaw emigracyjnych na szczególną uwagę zasługują: „Wkład Polaków w rozwój wojskowości amerykańskiej”, „Polscy artyści na scenach amerykańskich”, Helena Modrzejewska, Czesław Miłosz, Świat Jerzego Kosińskiego, Tadeusz Łapiński, Rafał Olbiński, Polscy ilustratorzy w USA, Wojciech Fangor, Leo Małysa, Ryszard Horowitz, Jan Kuraciński czy Rudolf Modrzejewski.
Wśród wystaw historycznych nawiązujących do historii regionu należy wymienić: Polskich lotników na frontach II wojny światowej, Piotra Wysockiego, Księcia Józefa Poniatowskiego, Stefana Czarnieckiego, wystawę poświęconą Marii Komornickiej, czy Powstanie Styczniowe na południowym Mazowszu. Przez 40 lat Muzeum promuje miejscowych twórców, prezentuje artystów z Warki i regionu Grójecczyzny. Zrealizowano cykl wystaw na temat rzemiosła artystycznego i ludowego na ziemi grójeckiej, a także wystawy autorskie poszczególnych twórców, np. Kazimierza Królika z Warki czy w ostatnich latach Czesława Olszewskiego i Andrzeja Bieńkowskiego. Od 1974 roku tu odbywały się plenery malarskie. Muzeum upowszechnia muzykę i poezję, organizuje spotkania z ciekawymi postaciami. Odbyło się 646 koncertów i spotkań.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego jest miejscem edukacji kulturalnej dla dzieci i młodzieży. Organizowane są lekcje muzealne, konkursy i różne formy upowszechniania kultury dla najmłodszych. W 2005 roku wspólnie ze Stowarzyszeniem WARKA muzeum podjęło się organizacji Pikniku historyczno-kulturalnego VIVAT PUŁASKI i chce kontynuować to przedsięwzięcie – jako pomysł na promocję bohatera, muzeum i miasta, a także pomysł na edukację kulturalną i patriotyczną.

Iwona Stefaniak
 

fot. W. Tereszkiewicz

fot. Waldemar Tereszkiewicz

herbgroj2010

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest samorządową
instytucją kultury Powiatu Grójeckiego.

Copyright © 2004-2013 Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce